Když máme neviditelného tajemníka, nemůže být vidět ani Chrudim

1
369
Foto: Roman Zahrádka

Tajemník MěÚ Chrudim František Chmelík se při jedné z posledních schůzí zastupitelstva ocitl pod palbou kritiky občanů i samotných zastupitelů. Není prý vidět, slyšet, ba co hůř, s nikým nekomunikuje. Například majitel firmy Drak Chrudim Josef Drobílek jej obvinil z toho, že mu nikdo z jeho podřízených úředníků, ani on sám, nebyl prý zhruba 400 dní schopen odpovědět na reklamace v provozovně, kterou si pronajímal od města. Záležitost tak patrně skončí u soudu. Obdobné zkušenosti s tajemníkem mají údajně i někteří zastupitelé. „Tajemník mi dluží odpověď už tři roky, přestože jsem zastupitel, a není to ojedinělý případ,“ ohradil se Petr Lichtenberg (Svobodní). „Mám s panem tajemníkem tu samou zkušenost,“ přidal se zastupitel František Pilný (nezávislý za ANO 2011). „Jen s tím rozdílem, že dávám dopisy určené tajemníkovi do kopie i panu starostovi, který na rozdíl od pana tajemníka vždy odpoví. Přimlouval bych se tedy velice za to, aby začal pan tajemník komunikovat,“ dodal Pilný. A přestože výtky směřovaly přímo na hlavu přítomného tajemníka, ten nehnul ani brvou a opět zarytě mlčel, jakoby se ho stížnosti netýkaly.

Ptejme se v prvé řadě sami sebe, co nám vyhovuje

Co k tomu dodat? Všichni si dobře pamatujeme polovinu 90. let, kdy se tajemníkem městského úřadu stal Miloslav Macela. Vybral si ho tenkrát na radnici tehdejší starosta Jiří Nový a byla to trefa do černého. Macelu bylo nejen všude vidět a slyšet, především se ale aktivně zapojil do řízení chodu města a byl vstřícný ke každému, kdo měl potřebu s ním komunikovat. Nebylo divu, že byl oblíben a zakrátko zamířil do vyšších pater krajské i státní samosprávy, kde se stal krajským radním a poté ředitelem odboru Ministerstva práce a sociálních věcí. A dnes? Je ticho po pěšině. Jako bychom tajemníka v Chrudimi neměli. Řada občanů ani neví, jak se jmenuje. Natož, když s nimi nekomunikuje. Čí je to chyba? Toho, kdo si ho na radnici přivedl? Nebo Františka Chmelíka? Nejspíš nás všech. Dokud se spokojíme s průměrností na radnici, jež spravuje náš majetek, musíme počítat i s tím, že bude průměrná i Chrudim. A to bez ohledu na získané (pseudo)ceny, které jsou spíš pro politiky než pro nás občany. Ptejme se tedy v prvé řadě sami sebe. Chceme vstřícné úředníky, kteří žijí našimi starostmi, nebo funkcionáře za zamčenými dveřmi? Jakmile si na to odpovíme, přimlouvám se za to, abychom se podle toho začali i řídit. Pak už nezbyde žádný prostor pro jakékoliv pochybnosti či stížnosti, jestliže zůstane náš dotaz bez odpovědi.

1 komentář

  1. Proč to vadí až teď? Doteď byl na teplém místečku a nyní nastává předvolební upozorňování? Stačí, že nám senátora bude dělat pražák, který Chrudim nenajde ani na mapě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ