Vary v Chrudimi zprostředkují na úvod divákům milostný epos ze stalinského Polska

0
581

Ve čtvrtek 12. července ve 20 hodin zprostředkuje Městské kino Chrudim divákům ochutnávku letošního karlovarského festivalu. Na úvod přijde polský film s českými titulky Zimna Wojna. Poté následuje v sobotu 14. července od 20 hodin thriller Tísňové volání o bývalém policistovi, jemuž byla přidělena služba na lince tísňového volání a odpoví na volání unesené ženy. A konečně v neděli 15. července od 20 hodin promítne Městské kino Chrudim film Mama Brasil o rodičích a dětech na předměstí Rio de Janeira. Vstupenky na všechny tři představení je možné zakoupit v předprodeji.

Příběh velké osudové lásky zpěvačky a skladatele

A o čem pojednává úvodní film? V období budování stalinského Polska, ale také moderní západní Evropy se odehrává příběh velké osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Nedokážou žít spolu, ale zároveň se fatálně přitahují a nevydrží být bez sebe. V kulisách Varšavy, Berlína a Paříže zní jazzová a folklorní hudba a Zula s Wiktorem rozehrávají nádhernou, ale hořkou baladu, svoji vlastní studenou válku. Kunderovsky laděným milostným eposem navazuje Pawel Pawlikowski na úspěch oscarové Idy. Za dílo nabité elektrizující hudbou i obrazovou krásou byl na festivalu v Cannes odměněn Cenou za nejlepší režii.

Útok z plátna nasnímaný s velkou dynamikou

„Dokonale využité filmové médium – představte si, že z pětisetstránkového románu někdo vybere těch několik opravdu nejdůležitéjších vět, dialogů a zbytek odvypráví obrazem, hudbou, střihem. Jakoby z té knížky skoro všechny stránky vytrhal, ale pomocí dokonalého filmového jazyka nechal diváky ´prožít´všech pět set a možná ještě o něco více. A ještě jedna věc – nikdy jsem nebyl žádným velkým fanouškem folklorních souborů, ale možná je to tím, že dosud na mně nikdo nedokázal zaútočit z plátna vystoupením nasnímaným s takovou dynamikou, že se to zcela vyrovnalo energii punkových nebo rockových kapel. Trvalo mi zhruba hodinu, než jsem si uvědomil, že na plátno zírám s ´otevřenou hubou´,“ Ivo Andrle, Aerofilms

Polsko / 2018 / 89 min / režie: Pawel Pawlikowski / polská verze, české titulky / přístupné od 12 let

Video: Aerofilms, Cine maldito
Zdroj: YouTube.com

Foto: Chrudimská beseda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here