Chrudimští policisté dostanou do roku 2020 nové sídlo v areálu bývalé Transporty

0
1237
V pondělí 16. července byl v Chrudimi poklepán základní kámen nové policejní budovy. Foto: Policie ČR

Za přítomnosti náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku Petra Petříka, krajského policejního ředitele Jana Švejdara či hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického byl v pondělí odpoledne v areálu bývalé Transporty Chrudim poklepán základní kámen výstavby nové budovy Krajského ředitelství policie Pardubického kraje – Územního odboru Chrudim. Stavba za 363 milionů korun je spolufinancována z Integrovaného regionálního operačního programu a měla by být dokončena v roce 2020.

Budova původního ředitelství policie pochází z roku 1860

„Naprosto nevyhovující stav Územního odboru Chrudim je řešen řadu let a nyní se podařilo ukončit základní administrativní část projektu, který byl schválen v rámci 36. výzvy Integrovaného regionální operačního programu a způsobilé výdaje projektu v hodnotě 242 milionů korun budou z 85 procent hrazeny z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Bohužel, zachování provozu ve stávajícím areálu bez realizace jeho zásadní rekonstrukce není udržitelné. Hlavní budova původního areálu pochází z období kolem roku 1860, novější budova byla dokončena v roce 1930. Poslední velká rekonstrukce objektu proběhla v 70. letech. Po zvážení všech pro a proti jsme se rozhodli pro stavbu zcela nového moderního areálu na zelené louce, což je ekonomicky i provozně nejvýhodnější,“ říká náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Petr Petřík.

Největší investice v rámci evropských fondů

„Ačkoliv si to možná nyní neuvědomujeme, tak je tato stavba zcela mimořádnou záležitostí, protože žádat o finanční prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu není vůbec snadné. Společně jsme o této investici jednali se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, protože jsme chtěli mít jistotu, že žádost bude splňovat veškeré náležitosti. Jedná se zřejmě o největší investici v rámci evropských fondů ze všech složek integrovaného operačního programu a já jsem především rád, že finance zůstávají v našem kraji,“ uvádí hejtman Martin Netolický (ČSSD) s tím, že samotná stavba je velmi důležitá pro samotné město. „Po letech se konečně daří oživovat areál bývalé Transporty, který zel dlouho prázdnotou a nyní i díky Policii ČR dostává novou náplň,“ dodává hejtman.

Základní kámen. Foto: Policie ČR

Nový areál se bude skládat z šesti propojených objektů

Budoucí podobu areálu popsal krajský policejní ředitel Jan Švejdar. „Půjde o areál, který se bude skládat z šesti jednotlivých objektů, jež budou vzájemně propojeny v jeden fungující celek. Je navržen tak, aby splňoval veškeré požadavky Policie ČR včetně dostatečného počtu krytých parkovacích stání pro služební vozidla, záložního zdroje elektrické energie, adekvátních prostor pro fyzickou přípravu a bojový výcvik, technické zázemí pro ošetření vozového parku a objektem kynologie. Samozřejmostí je také bezbariérový přístup a užívání pro tělesně postižené osoby,“ uvedl Jan Švejdar, který zároveň poděkoval náměstkyni pro ekonomiku Renatě Kaňkové a celému jejímu týmu, jehož práce nebyla až do dnešního dne na projektu vidět, neboť se jednalo především o administrativní úkony.

Vzniknou adekvátní podmínky pro kvalitnější službu

„Dnešní symbolický akt v podobě poklepání na základní kámen je významným krokem nejen pro územní odbor Chrudim, ale vůbec pro celou Policii ČR. Stejně jako techniku, výstroj a výzbroj, je nutné modernizovat i zázemí, v němž policisté slouží. Budoucí areál dá policistům napříč službami adekvátní podmínky k tomu, aby mohli poskytovat co nejkvalitnější službu veřejnosti a zároveň i oni měli k plnění svých povinností komfort. Děkuji všem, kteří se na vzniku projektu podíleli, a přeji, aby se jeho realizace obešla bez komplikací a policisté se mohli co nejdříve nastěhovat do nových prostor,“ dodává policejní prezident Tomáš Tuhý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here