Lughnasad – festival v Zemi Keltů, který láká na bohatý program

0
1032

Poslední červencový pátek (27. 7.) a sobota (28. 7.) budou v Nasavrkách tradičně patřit Keltům. Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad, který loni přilákal 4 tisíce návštěvníků a na jehož programu se podílelo přes 200 účinkujících z 12 evropských zemí, nabídne i letos atraktivní a bohatý program zejména pro rodiny s dětmi a mladé lidi. Dějištěm je areál Země Keltů (od letoška používaný název pro Keltský archeoskanzen Nasavrky).

Koncerty, tance, rituály, přednášky i filmy

Na pódiu vystoupí třeba kapely Asonance, Bran či irští Sliotar, k vidění budou i ukázky irských tanců, do jejichž nácviku se mohou zapojit i návštěvníci. Proběhnou komentované prohlídky skanzenu, na velké louce v areálu se odehrají typické keltské rituály spojené se zradou, svatbou, bitvou či pohřbem, dále ukázky výcviku římských legií a také sokolnická show. V přednáškovém sále se uskuteční osm přednášek zaměřených na rituály, archeologické nálezy a keltské svátky. Ve srubu si zájemci budou moci zabubnovat na šamanské bubny a bude tam fungovat dětská dílna. Budou se také promítat hrané dokumenty Allar (o životě na keltském sídlišti – oppidu) a Příběh kamene (o životě v mladší době železné).

Poděkovat Matce Zemi za úrodu

Lughnasad patří k osmi hlavním keltským svátkům a připadá na přelom července a srpna. Jeho smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat jí za úrodu, kterou poskytla. Jde vlastně o předchůdce pozdějších dožínek. Cílem letního festivalu je představit návštěvníkům historii Keltů a také různé umělecké i řemeslné směry považované za jimi inspirované.

Vstupenky rychle mizí

Pořádající spolek Boii vás zve do Země Keltů na poučný a zábavný výlet do dávné minulosti! Vstupenky lze zakoupit do čtvrtka 26. července online na https://www.ticketstream.cz. Zbývá jich posledních několik desítek, proto neotálejte. Podrobné informace o festivalu lze najít na stránkách http://www.lughnasad.cz.

Napsal: Miloš Pelikán
Video: Boii z.s.
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here