Jan Axmann: muž, který zprovoznil chrudimské letní kino

0
2778
Foto: Dagmar Novotná

Jana Axmanna zná většina Chrudimáků coby produkčního a dramaturga Letního kina v Chrudimi. Je mu 41 let, je ženatý, má dvě děti, a jak říká, má i dva psy a kočku. Profesionálně se věnuje jako IT informatik počítačům a vedle toho chodí promítat také filmy do Městského kina. Letos se přitom rozhodl kandidovat do městského zastupitelstva v Chrudimi jako nezávislý kandidát za hnutí ANO 2011.

Jak na své začátky v letním kině vzpomínáte?

Kino miluju, a protože mám dvě malé děti, bylo mi líto, že s nimi nemůžu v létě nikam jít v Chrudimi do kina. A jelikož město v té době letní kino neprovozovalo, oslovil jsem asi před šesti lety Richarda Herbsta ze spolku Machr – za Chrudim malebnou, jenž v areálu pořádal koncerty, a zeptal se ho, jestli nezačneme v kině znovu promítat a nevrátíme mu původní účel. Když jsem pak přišel do kina, tak bylo, jak se říká úplně vymetený a prázdný, tedy bez zvuku a promítačky, a proto jsme zkoušeli na radnici, jestli tam nenajdeme nějaké původní vybavení, což se nepovedlo. Oslovil jsem tedy promítače, jehož jsem znal, a ten nám promítačky půjčil, takže jsme techniku do leťáku navezli a začali promítat.

Co bylo dál?

První dva roky jsme promítali z klasického filmového pásu, pak ale nastala doba digitalizace a filmy na filmovém pásu se přestaly vyrábět. Museli jsme si tedy vypůjčit na další dva roky datový projektor a s jeho pomocí mohli dál promítat. S tím však souviselo i to, že bylo nutné udělat změny také v ozvučení kina, proto jsme ho předělali. Tady jsme měli opět štěstí a natrefili na dalšího známého člověka, nadšence Nikolu Šebestu, který nám se zvukem v začátcích hodně pomohl. A do třetice se nám loni povedlo, mimo jiné i díky podpoře města, jež nám poskytuje už asi třetím rokem částku 100 tisíc korun na pronájem či pořízení techniky, koupit přes další lidi, kteří mají rádi filmařinu, starší digitální promítačku, která nám umožňuje promítat premiérové filmy.

Jaký z toho máte po těch letech pocit?

Veskrze dobrý, protože reakce lidí jsou vesměs velice pozitivní, což mě nabíjí energií. Zejména, když nám občas napíšou, jako v případě předpremiéry filmu Chata na prodej od chrudimského režiséra Tomáše Pavlíčka, že ačkoliv to k nám měli přes sto kilometrů, byli moc rádi, že mohli být u toho. Oceňovali navíc jedinečnou a úžasnou atmosféru chrudimského letního kina, proto přislíbili, že přijedou příště zas. Tohle dělá člověku opravdu velkou radost, protože začátky nebyly vůbec jednoduché. Jak kino dlouhou dobu stálo, tak jsme promítali nejprve pro jednoho, pak pro dva nebo pět lidí. Dneska už jsme někde jinde, protože na již zmíněné předpremiéře bylo například 450 lidí, a tento trend je vzrůstající. Proto si myslím, že naše úsilí mělo a má smysl, a je dobře, že jsme se do toho pustili.

Spodní část areálu vypadá bez laviček nepřirozeně a navíc neplní svůj účel.  Foto: Bioleťák Chrudim

Rozhodl jste se kandidovat v letošních komunálních volbách. Má to nějakou spojitost s letním kinem a kulturou ve městě?

Má to především spojitost s mými aktivitami v Chrudimi. Nedělám jen letní kino, ale pořádám už asi patnáctým rokem s partou jiných lidí také hudební festival Yanderov. V Chrudimi navíc žiju a myslím si, že nejsem úplně lhostejný k věcem, které se kolem mne dějí. Řekl jsem si tedy, že jestli chci něco změnit, tak bych se toho měl i účastnit a nestěžovat si jen, že je všechno špatně a že by to šlo udělat lépe.

Co by se dalo v této oblasti zlepšit?

Tvrdím, že se dá zlepšovat stále něco. Nechci však říkat kriticky, že je vše v Chrudimi špatně, to by nebyla pravda, ale co člověk, to názor. Jde spíš o drobnosti. Občas se chodím dívat na zasedání městského zastupitelstva, a když vidím, že ze sedmadvaceti zastupitelů jich to tam dvacet jen odsedí a hlasují jenom podle stranických not bez vlastního názoru, tak mi přijde, že by bylo fajn, aby v zastupitelstvu zasedali lidé, kteří mají o město opravdový zájem.

Je ještě nějaká meta, které byste chtěl například v kultuře dosáhnout?

Moc bych si přál, aby se našla nová nastupující generace, která by tyto, zdůrazňuji, dobrovolnické aktivity po nás převzala a dál rozvíjela, což se nám stále nedaří. Mladí lidé zatím na dobrovolnické fázi příliš fungovat nechtějí. Pokud se začnou v této oblasti vyplácet mzdy nebo nějaké odměny, tak by to byla utopie a řada kulturních aktivit by přestala v Chrudimi fungovat.

Otázka na závěr. Jak se vám v Chrudimi žije?

Žije se mi tu dobře a jsem v Chrudimi spokojený. Trošku mě však mrzí, že si neumíme vážit toho, že tady máme spoustu možností k vyžití. Akcí se tu pořádá poměrně hodně, ať už je produkuje Chrudimská beseda, město, občanské spolky nebo soukromníci jako v případě chrudimského R klubu. Přijde mi ale, že bereme všechny tyto aktivity jako samozřejmost a nevážíme si jich, což je velká škoda. Právě to bude třeba ještě změnit.

Děkuji za rozhovor.

Produkční a dramaturg Letního kina v Chrudimi Jan Axmann. Foto: z archivu Jana Axmanna

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here