Ikona rockového nebe a legendární hlas Led Zeppelin Robert Plant vystoupí v Pardubicích

0
1317

Robert Plant, jeden z nejvýznamnějších hudebníků, nositel řádu britského impéria a několika cen Grammy, se v úterý 31. července objeví v pardubické ČSOB Pojišťovně ARENĚ. Od 19 hodin odehraje koncert se svou kapelou Sensational Space Shifters a zároveň s fanoušky oslaví půl století od založení věhlasných Led Zeppelin, kde působil coby skvělý zpěvák a frontman..

Iniciátor mnoha projektů z oblasti world music, rocku a psychedelie vydal se zmíněnou skupinou v roce 2014 dobře přijaté album Lullaby And The Ceaseless Roar. Loni Plantovi vyšla nová, jedenáctá studiová deska Carry Fire.

Podmanivá hudba plná hledačství

S jistotou lze očekávat výjimečný zážitek. I po rozpadu Led Zeppelin v roce 1980 patří Plant v popmusic k naprosté špičce a svým vokálním projevem inspiroval desítky mladších rockerů. Pro jeho sólovou tvorbu je navíc typické neustálé hledačství a výlety do krajin africké, arabské či irské lidové hudby. I jeho poslední dvě alba jsou vyloženou pastvou pro uši: nabízejí výrazné melodie, prvky psychedelie a trip hopu, bohaté aranže s důrazem na perkuse a exotické nástroje či dunivé kytarové vyhrávky,.. A pak je tu samozřejmě Plantova duše, i na prahu sedmdesátky plná milostné touhy, dychtivosti poznávat svět a pokory před jeho mystickými tajemstvími.

Navštívit minulost, ale dům na ní nestavět

Není proto divu, že se zpěvák dlouhodobě obklopuje mladšími hudebníky. Členem jeho Sensational Space Shifters je třeba Justin Adams, který prožil dětství na Středním východě a v dospívání ho ovlivnila především punkrocková vlna. Jako kytarista pak spolupracoval třeba se Sinead O’Connor nebo Natachou Atlas. John Baggottt je jedním z tvůrců bristolského triphopu: přispěl k dokonalé hudbě kapely Portishead, hrával i se slavnou kapelou Massive Attack.

Juldeh Camara je zase vynikajícím hráčem na jednostrunné africké housle, jeho doménou je pouštní blues. Spolupracoval třeba s Justinem Adamsem na několika deskách ve stylu world music. Liam „Skin“ Tyson je rodák z Liverpoolu, který nyní žije v mlžných horách severního Walesu. Kombinace pastorálních akustických kytar a elektrické psychedelie 21. století z něj udělala ideálního spoluhráče právě pro Planta. Dave Smith byl původně jazzový bubeník a orchestrální perkusionista, avšak díky šťastné náhodě se setkal se západoafrickou hudbou. Ve studiu i na pódiu preferuje polyrytmickou africkou energii.

Robert Plant je z tohoto generačního střetu tvořivých sil nadšený. Právě proto jeho koncerty překypují ryze současnou a velmi originální hudbou, v níž jen občas problesknou úryvky z nesmrtelných skladeb Led Zeppelin. Plant se současnou kapelou prostě vyznávají krédo: „Ať je to vždy čerstvé, ať to pěkně jede, pořádně do hloubky, a ať se to trochu spájí s minulostí: navštivme ji, oslavme, ale dům si na ní nestavějme.“

V předprodeji zbývá jen několik desítek vstupenek. Jsou docela drahé, ale po koncertě se stěží najde člověk, který by za tak mimořádný zážitek litoval vynaložených peněz.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Robert Plant
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here