Zemřel Petr Šantrůček. Chrudimák, který miloval svoje město a bylo nám s ním dobře

0
3967
Petr Šantrůček. Foto: z archivu Petra Šantrůčka

Jsou chvíle, kdy si člověk řekne: „Proč právě tenhle člověk, proč právě on.“ Přesně to samé jsme si řekli doma, jakmile k nám dorazila smutná zpráva o tragickém konci Petra Šantrůčka, který zemřel 13. srpna při tragické dopravní nehodě v obci Sobětuchy – místní části Vrcha na motorce po střetu s kamionem. Bylo mu pouhých 57 let.

Jeden z posledních okamžiků v životě Petra Šantrůčka v sobotu 11. srpna – se svými kamarády před koncertem britské skupiny Slade v Pardubicích. Foto: z archivu Petra Šantrůčka

Chrudimská veřejnost bude Petra nejspíš znát jako provozovatele bazaru pod Širokými schody, na jehož schodech jsou teď zapálené svíce a položené květiny od přátel. Petr byl ale především z těch, kteří milovali život a brali ho s nadhledem. Nebral si nic osobně a charakterizoval ho inteligentní humor. Pověstná je v této souvislosti například jeho hláška ve výloze bazaru, kterou oznamoval svoji dovolenou: „Pro impotenci zákazníků 14 dní zavřeno.“ Proto měl i spoustu přátel a kamarádů.

Znal jsem Petra snad od svých pěti let ještě ze staré Kateřiny, než ji zbourali. Bydleli jsme naproti sobě, s jeho mladším bratrem Liborem jsme byli spolužáci. Jako kluci jsme si vyměňovali poštovní známky a prostě vedle sebe spokojeně žili. Naše cesty se po čase rozdělily a setkaly se až po desítkách let, kdy už Petra zdobily šediny na hlavě a zejména originální pohled na svět. Mohu s klidným svědomím říct, že v sobě nesl kus životního moudra, který si našel vždy svoje posluchače. Rozumím proto všem, kterým bude Petr scházet stejně jako mně.

Oblíbenou zastávkou Petra při cestách na kole po okolí byla výletní restaurace Monaco ve Škrovádu. Foto: z archivu Petra Šantrůčka

Pro mne byl Petr zároveň velkým znalcem současné hudby, o které by se s ním dalo hovořit celé hodiny a stále by to nebralo konce. Byl také sběratelem vinylových desek, možná jedním z největších v zemi, a tato záliba nás spojovala stejně jako zájem o starou Chrudim, kterou miloval, mnohé o ní věděl a řadu artefaktů z dřívější doby také posbíral. Oblíbené fb stránky „Vzpomínky na starou Chrudim“ si ani nelze bez jeho fotek či zasvěcených komentářů představit.

To všechno je ale nic ve srovnání s tím, co jsme v Petrovi ztratili. Správně to na sociálních sítích vyjádřila Lenka Voldánová, když napsala: „Petře, byl jsi vždy svůj, nenahraditelný originál a dobrý člověk. Měli jsme tě rádi.“ Za této situace však nezbývá, než se s jeho odchodem smířit, byť to může působit sebebolestněji, a uchovat si v srdcích Petrův optimismus, kterým nám dodával chuť do života. Budeme ho jistě potřebovat a pomůže nám pokaždé, když nám bude nejhůř. Možná i proto se narodil, možná i proto jsme ho měli poznat.

Petr se zpěvačkou Olgou Lounovou v Chrudimi. Foto: z archivu Petra Šantrůčka

Kdo jste měli Petra Šantrůčka rádi, přijďte ho doprovodit na poslední cestě, která se uskuteční ve středu 22. srpna ve 12 hodin v kostele svaté Kateřiny v Chrudimi, kousek od místa, kde vyrůstal, a které se za tu dobu změnilo k nepoznání. Budeme mu tak moci alespoň trochu splatit dluh za jeho humor, laskavost a přátelství. Ať je lehko Tvojí duši, Petře.

Petr na Resselově náměstí (dříve náměstí 9. května) v zimě kolem roku 1983. Foto: z archivu Petra Šantrůčka
Petr na procházce s maminkou v roce 1965 – jižní fronta Havlíčkovy ulice, v pozadí Křečanův dvůr čp. 62/III (tč. prodejna smíšeného zboží) na křižovatce Palackého třídy (Dukelské) a Škroupovy ulice. Foto: z archivu Petra Šantrůčka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here