Když jde v komunální politice na prvním místě o přežití, přežije nás i horkovod

2
228
Foto: Roman Zahrádka

Město tvrdí, že ze zakopání horkovodu v sídlišti U Stadionu sešlo proto, neboť prý Elektrárny Opatovice (EOP) nezískaly na tento projekt dotaci. Elektrárny zase ústy svého mluvčího vzkazují, že upřednostnily letos jiný projekt. Dvě protichůdná vyjádření, jeden společný jmenovatel – EOP nechce investovat do odstranění ohyzdného potrubí ze svého ani korunu, zatímco Chrudim zde už proinvestovala takřka milion, když tady nechala odstranit bývalou klubovnu vodáckého sdružení Kačeři. Navíc má na tento záměr ulito několik dalších milionů od developera, který postavil nedaleký obchodní dům Tesco. Kritici radnice však tvrdí, že už dávno zmizely v městském rozpočtu, někteří další dokonce, že byly údajně použity ve prospěch soukromého investora, který staví v Píšťovech rodinné bydlení a neměl prý na inženýrské sítě. Jde však jen o zákulisní informace, které nelze ověřit.

Nechávají se naši volení zástupci uchlácholit tučnými odměnami?

Nechme ale městské miliony být a soustřeďme se teď na skutečnost, proč EOP upřednostnily jiný projekt před Chrudimí, která má v řídících orgánech této společnosti svoje zastoupení a bere za to velmi slušné, ba až nadstandardně velké peníze. Umí se Chrudim vůbec prosadit? Nebo je tam jen do počtu? O zakopání horkovodu se přitom hovoří už čtvrté volební období a teprve až nyní, po sílící kritice obyvatel přilehlého sídliště, se daly věci do pohybu. Zadrhly se však na neochotě elektráren. Co mi z toho vychází? Že naši volení zástupci neumí s těmito velkými hráči vyjednávat, protože je stačí uchlácholit statisícovými ročními odměnami, aby je neotravovali se „zbytečnostmi“, jako je zakopaný horkovod. Vždyť přeci vydělává, ne? A o to jde v byznysu především. A o co jde v komunální politice? Hlavně o přežití, to na prvním místě, k čemuž jsou opět zapotřebí peníze, aby bylo možné přesvědčit voliče. A tak čas pádí a na sliby pomalu sedá prach. Rozvíří se jen tehdy, když je před volbami. Jako v případě horkovodu, který nás, pokud by to takhle mělo dál pokračovat, nejspíš všechny přežije.

2 KOMENTÁŘE

  1. Proč by někdo zakopával kvůli estetice horkovod, který funguje?
    A proč by na to měla dát peníze EU?
    Ale parkování a hlavně cyklopruh by se tam hodil. Cyklisti jsou havěť

  2. Neřekl bych, že jsou cyklisti havěť. Patří do města stejně jako chodci nebo řidiči motorových vozidel. Byly však doby, kdy byla v sídlišti U Stadionu řeka Chrudimka všem volně přístupná a nebránila jim v tom roura jako dnes, za kterou se schovává nepořádek a neposekané břehy. Není tedy od věci ji uložit do země, a nemusí to být nutně za evropské peníze. Elektrárny Opatovice mají z Chrudimi a místních domácností dost slušný zisk na to, aby to mohly provést za své. Stejně tak místní politici, kteří od elektrárny berou každý rok tučné odměny, by mohli přispět. Možná, že by na to stačila jedna nebo dvě roční odměny. Co říkáte?

ZANECHAT ODPOVĚĎ