Boris Škorpík: muž, který stojí v Chrudimi na straně slabších

0
3138
Boris Škorpík (vlevo) s lídrem kandidátky ANO v Chrudimi Františkem Pilným před bytovými domy v sídlišti Na Větrníku, jejichž obyvatelům chce developer Milan Kušta zabránit ve výhledu na město, přestože si za to museli oproti ostatním při koupi bytů připlatit. Foto: Sandra Nováková

Boris Škorpík je oblastním ředitelem pojišťovny Uniqa v Chrudimi a zdejší občané ho mohou znát nejen jako ochotnického herce a režiséra Divadelního spolku J. N. Štěpánka Chrudim, ale i jako aktivistu, který bojuje proti podezřelým praktikám radnice při nakládání s územním plánem města a schvalování bytové výstavby soukromým developerům. Je mu 54 let, je ženatý, má dvě děti a svůj život natrvalo spojil s Chrudimí. Letos se rozhodl kandidovat do městského zastupitelstva jako nezávislý kandidát za hnutí ANO 2011 s úmyslem podpořit lidi, které, jak říká, dobře zná a důvěřuje jim.

Jak se vám v Chrudimi žije?

V Chrudimi se mi žije dobře, na druhé straně mám ale delší dobu problém s řešením výstavby bytových domů ve prospěch jediného soukromého investora, pro kterého se účelově mění územní plán města tak, aby mu to vyhovovalo. V důsledku to pak vede k mnoha vyhroceným situacím mezi občany. Naposledy třeba v případě stavby bytového areálu Kopanický mlýn, proti kterému se k dnešku vyslovilo už 697 Chrudimáků a podepsali se pod petici žádající regulaci tohoto projektu. Podobné to bylo předtím v sídlištích Na Větrníku, Na Špici nebo Na Rozhledně. Například Na Větrníku, kde nyní probíhá stavební řízení, už řadu let s místními obyvateli bojujeme za to, aby město dodrželo to, co kdysi garantovalo těm, kteří si koupili byty s výhledem na Chrudim a museli si za to připlatit. Slíbilo jim, že pod jejich okny bude zeleň, maximálně rodinné domy, na což pamatoval i územní plán města. A jaká je situace dnes? Bylo zde bohužel zahájeno prapodivné stavební řízení, které vyvolalo další protesty, a které tady počítá s výstavbou dalších bytovek. Proti tomuto stavebnímu řízení byla proto vznesena oprávněná námitka. Přijde mi opravdu zvláštní, že město vyhledává pro jediného investora vhodné lokality, kde by mohl stavět svoje bytovky.

Čím je to podle vás způsobeno?

Mám za to, že svou roli v tom sehrávají úzké vazby mezi některými lidmi z vedení radnice a již zmíněným developerem. Z tohoto spojení pak vznikají záměry, proti kterým lidé tolik protestují a sepisují petice.

Proč například vznikla petice proti Kopanickému mlýnu?

Je to proto, že mají uvedené bytovky vyrůst v lokalitě, kde jsou rodinné domy. Navíc jsou tyto záměry vyhlašovány takovým způsobem, že si lidé nemají šanci jich všimnout. Když potom dochází k jejich realizaci a občané proti nim začnou protestovat, je jim na zastupitelstvu většinou řečeno, že se měli ozvat dříve a ne až na konci řízení. Jenže lidé, kterých se to bezprostředně dotýká, to na začátku vůbec nevěděli. Běžně pracující občan nemá totiž čas chodit se každý týden koukat na úřední desku města a zjišťovat, zda se v jeho okolí náhodou nebude stavět něco podobného.

Měla by se tedy zlepšit informovanost občanů?

Z tohoto pohledu je informovanost radnice vůči občanům všeobecně špatná, je ale zároveň z mého pohledu i účelově dělaná. Důkazem toho je chystaná stavba bytovek v sídlišti Na Větrníku, která je pracovně nazvaná Na Výsluní, a můj dojem z toho je – my ti tu lokalitu dáme, aby si toho ostatní nevšimli.

Kam by se měla Chrudim ubírat?

Speciálně v této oblasti by se mělo ze strany města více dávat pozor na to, co se projektuje, aby nevznikaly takové kontroverze jako nyní. V Chrudimi vedle toho dlouhodobě chybí stavební pozemky pro individuální rodinnou výstavbu. Vím to z vlastní zkušenosti. Ve městě je spousta lidí, kteří by si chtěli postavit vlastní dům, protože nechtějí žít v domech jednoho střihu, ale nemohou, protože parcely nejsou. Anebo jsou, ale jsou závislé na jiných věcech nebo zájmech developerů. Nejsem proti výstavbě bytových domů, neboť budou do budoucna zcela určitě zapotřebí. Ne každý bude mít totiž peníze na individuální výstavbu. Mělo by se ale stavět v lokalitách, kde by to nikoho nerušilo. Bohužel se tyto lokality příliš nevyužívají a hledají se spíše místa, která by byla pro daného investora finančně nejvýhodnější. Zářným příkladem toho byla celkem nedávno snaha prohlasovat v zastupitelstvu odprodání staré knihovny a pozemek pod ní v Topolské ulici. Opět to byl zcela určitě pozemek připravený pro výstavbu další bytovky bez ohledu na občany v okolí, kteří zde ani nemají kde zaparkovat svoje auta. Tento vývoj sleduji už dlouho a připadá mi, že se vše dělá cíleně pro jednoho člověka.

Čím chcete v zastupitelstvu přispět, pokud budete zvolen?

Rád bych ve chvíli, kdy se budou takové projekty vytvářet, aby občané, kterých se to bude dotýkat, o tom opravdu dostali informaci. Lidé, kteří mají na městském úřadě na starost vytváření územního plánu, mi sice říkají, že to nejde, protoře by museli obeslat celou Chrudim, jsem ale přesvědčen, že by se daly v prvé řadě zkvalitnit stránky města. Přestože vím, kde v nich zhruba hledat, tak je to někdy nadlidský výkon v nich něco nalézt. Jako naposledy, když jsem potřeboval regulační plán městské části Pumberka. Tyto věci jsou totiž velmi dobře schované, aby se do nich běžný občan nemohl podívat. Do schránek by se rovněž daly rozesílat levné letáky o tom, že se někde připravuje nějaká stavba, anebo využít k tomuto účelu radniční Zpravodaj, abychom se mohli nejprve všichni v klidu o takovém záměru pobavit. Probrat například, nakolik to zasáhne, či nezasáhne kvalitu života zdejších obyvatel. To je minimum, co může město pro občany udělat. Více veřejné by také mohlo být zastupitelstvo – budu tedy hlasovat pro to, aby se jeho jednání mohla online přenášet po internetu, aby bylo více vidět na některé podivnosti, kterých jsem tu byl v posledních deseti letech svědkem.

Co říct závěrem?

Uvítal bych, kdyby se politika města začala ubírat jiným směrem. Například, aby nepřehlížela běžné občany. Aby měli více možností sportovat, užít si kulturního vyžití a hlavně, aby byli dobře informovaní a všechna jednání byla průhledná. To je základ dobře fungujícího města.

A jak by shrnul odpovědi Borise Škorpíka lídr kandidátky František Pilný?

Z jeho odpovědí je zřejmé, proč se všichni na radnici tolik brání spolupráci s hnutím ANO. Je jim totiž jasné, že by problémy, o kterých tu Boris hovořil, naše hnutí nepřipustilo. Už proto by bylo dobré, aby v zastupitelstvu pracovali lidé jako Boris Škorpík, který umí problémům jako v případě Kopanického mlýna předcházet a pohlídat si, aby k nim už nikdy nedocházelo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here