Ladislava Rehortová: Jsme v Píšťovech bez vody a nevede k nám chodník. Starosta nám odmítl pomoci

0
957

Ladislava Rehortová z chrudimské místní části Píšťovy, která byla připojena k ulici Obce Ležáků, se po letošním katastrofálním suchu objednala u starosty Petra Řezníčka (SNK ED), aby ho požádala o zavedení vodovodního řadu do lokality, kde žije, a spolu s ní i několik dalších rodin. Všichni zdejší lidé mají téměř prázdné studny a jiný zdroj pitné ani užitkové vody nemají. Jsou proto nuceni vodu dovážet odjinud, pokud nechtějí pít závadnou vodu s vysokým obsahem železa. Je k nevíře, že v 21. století nemají ještě všechny domácnosti v Chrudimi zaveden vodovod do svých obydlí.

Bude si muset šest rodin v Píšťovech pomoci samo?

Ladislava Rehortová se však pomoci nedočkala. Tvrdí, že ji starosta vyprovodil slovy, že se do této části Píšťov žádný vodovod zavádět nebude a že si zdejší rodiny budou muset pomoci samy. „Jsem toho názoru, že odvádím daně do městské pokladny stejně jako všichni Chrudimáci a že mám tedy nárok na stejné služby jako ostatní, tedy i na připojení k vodovodu. Stejně tak bychom uvítali, kdyby vedl k našim domovům nějaký chodník,“ říká obyvatelka Píšťov Rehortová a ptá se: „Budeme si muset vodu dovážet z okolních obcí?“

Existují dotace k napojení malých lokalit

A co na to někteří místní politici, kteří budou kandidovat v letošních komunálních volbách? „Tohle je všechno špatně. Voda začíná být vážný problém, zvláště za situace, kdy se nestačí od roku 2015 průběžně doplňovat zásoby spodních vod a musely být proto po letošním mimořádném suchu zprovozněny všechny záložní zdroje. Pokud jde o Píšťovy, mohlo by město využít dotační tituly, které jsou určeny k napojení takto malých lokalit na vodovodní řad, nebo je využít k hledání nových zdrojů vody v místě. Zcela určitě to ale nelze dělat způsobem, že necháme obyvatele Píšťov napospas jejich osudu. To je pro mě nepřijatelné,“ říká František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

Nelze odepřít občanům vodu, kterou potřebují k životu

Obdobně se vyjádřil i mládežnický aktivista a nezávislý kandidát ČSSD Marek Točoň: „Ze slov paní Rehortové jsem byl zaskočen. Nelze přeci odepřít občanům Chrudimě jednu z nejdůležitějších složek, kterou potřebují k životu. Pokud v této oblasti nemají lidé přístup k pitné vodě, a voda je zde závadná, je to pro město alarmující problém, kterým se musí zabývat. Naší prioritou je zavést vodovodní řad do všech ulic, neboť všichni naši občané bez rozdílu musí mít přístup k napojení na pitnou vodu. Proto ve svém volebním programu klademe velký důraz na to, aby přístup k vodě v Chrudimi byl pro všechny samozřejmostí a nikoli nedostižnou metou jako doposud.“

Vyjádření starosty města Petra Řezníčka

Chci uvést, že paní Rehortová u mne byla 29. března 2018, kdy se o katastrofálním suchu nedalo mnoho říci. K tématu voda jsme se dostali, to je pravda. Ona na městu chtěla, aby jí vybudovalo vodovodní přípojku. To asi víte, že toto není možné. Vodovodní řad vede cca 100 m od její nemovitosti a je jen na ní samotné, aby si se sousedy domluvila přechod přes jejich pozemky. VaK by jí souhlas s připojením dal stejně jako VS, která vodovod provozuje. Pokud jsem jí toto sdělil, tak jsem ji nevyhodil. Jen sdělil co má udělat. Pro férovost by se toto mohlo k Vašemu článku doplnit a mohl byste toto sdělit i panu Točoňovi, který mluví o něčem o čem nic neví. Pokud je to ovšem bráno Vámi i kolegy z hnutí ANO, jako předvolební agitka, tak to prosím neřešte.

Rehortová: neexistuje zápis z jednání se starostou

Na vyjádření starosty Řezníčka si přála reagovat z dovolené v Chorvatsku Ladislava Rehortová. Mimo jiné píše: „Moje žádost o zavedení vodovodního řadu k naším domům stále trvá, stejně tak žádost o chodník a veřejné osvětlení. Mám zájem o přivedení vodovodního řadu k hranici mého pozemku, abych si mohla nechat zřídit přípojku. Je škoda, že starosta neučinil zápis z našeho jednání, protože nelze věrohodně doložit, co kdo řekl, co se ve skutečnosti projednávalo a co kdo komu odpověděl,“ argumentuje Ladislava Rehortová.

Video: PerCR
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here