Pozor! Chodník u bývalého ČSAD je pro chodce nebezpečný

0
1598
Následky krvavého zranění po pádu na chodníku u chrudimského ČSAD. Foto: Roman Zahrádka

V pátek 24. srpna časně ráno došlo na chodníku v ulici Na Ostrově v místě podél bývalého areálu ČSAD k těžké újmě na zdraví 74leté ženy, která zde upadla na obličej poté, co zakopla o uvolněnou dlaždici chodníku. Následně musela být ošetřena na chirurgické ambulanci Chrudimské nemocnice se zlomeninou nosu, tržnou ránou v obličeji, kterou bylo nutné sešít, a četnými pohmožděninami na těle, zejména na rukou a nohou. Žena byla navíc událostí otřesena.

Chodník u ČSAD není způsobilý bezpečnému provozu

Majitelem a správcem chodníku je přitom město Chrudim, které se podle všeho o svůj majetek nestará tak, jak má za povinnost. Nebo nekontroluje práci firem, které na jeho majetku pracují. Na město bylo proto podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání obecného ohrožení, neboť je uvedený chodník nezpůsobilý bezpečnému provozu. Policie ČR přijetí oznámení ve středu 28. srpna potvrdila a začne se jím zabývat. Tolik oficiální zpráva. Hned na úvod musím poznamenat, že postiženou ženou je moje matka, o to hůře se mi o události píše. Zvláště za situace, kdy může být celá záležitost před volbami zpochybněna. Jedno je však jisté a nezpochybnitelné – tento frekventovaný chodník mezi sídlištěm U Stadionu a centrem města se nachází už delší čas v katastrofálním technickém stavu a podle výpovědí dalších svědků nešlo o první případ, kdy se na něm někdo zranil a oznámil to městu. Náprava ale podle lidí nepřišla.

Statisíce utracené za zábavu a to nejzákladnější chybí

Na místo jsem dorazil několik hodin po události, a protože se pohybuji po Chrudimi autem, neměl jsem ani tušení, že je chodník na několika místech v tak mizerném stavu. Jakmile jsem se jej chystal zblízka fotit, přicházela na místo asi šedesátiletá žena, která na mě už z dálky volala: „To je dobře, že se o to konečně někdo zajímá, protože je to tady na zabití!“ A hned vzápětí dodala: „Utrácíme statisíce za zábavu a na druhé straně nemáme v pořádku ani to nejzákladnější.“ Překvapila mě i vstřícná reakce sousedů a známých, kteří se sami nabízeli, že mamce pomohou donést léky a jeden ze sousedů si ji dokonce vyfotil a chtěl běžet s fotografií na radnici, aby si mohl stěžovat. Další zase přidali svoje příběhy nebo svých blízkých, kteří na chrudimských chodnících upadli a zranili se. Poukazovali vedle tohoto chodníku také na další v ulici Obce Ležáků za železniční tratí ve směru ke kasárnám, v Malecké ulici podél celé rodinné zástavby, na rohu Palackého třídy a Fibichovy ulice od prodejny Tezner ke Kotěrově vile, či podél bytových domů v sídlišti U Stadionu u řeky.

Jsou rozbité chodníky některým politikům k smíchu?

Poblíž místa, kde ke zranění došlo, bydlí městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní), který už dlouhodobě kritizuje město za špatný stav chodníků. „Je to evergreen, o kterém hovoříme od začátku. Mým názorem je, že by si žádná strana neměla dávat do volebního programu nové chodníky, neboť patří k tomu nejzákladnějšímu, čím by město jako Chrudim mělo disponovat. My to však v programu máme, protože jsou chodníky všeobecně ve špatném stavu. Nejvíce se to přitom dotýká starých lidí nebo maminek s kočárkama. A když na to upozorňujeme, tak je to některým politikům v Chrudimi k smíchu. Je proto dobře, že bylo v této věci podáno trestní oznámení. Chodník by měl být navíc hned uzavřen do doby, než bude opraven,“ říká městský zastupitel Lichtenberg. Souhlasí s ním i kandidát na starostu za hnutí ANO 2011 František Pilný. „To, co se stalo, je strašné, a je to jen důkazem toho, že město neplní svoji funkci. Nestará se totiž o svůj základní majetek a nestará se ani o bezpečnost svých občanů, což je to nejdůležitější, co má zajistit. Je to důsledek nesmyslných investic do spousty nesmyslných věcí, které se nikdy neuskuteční. Proto také schází peníze na opravy chodníků. Zanedbané nejsou však jen chodníky, ale třeba i mateřské školy v Chrudimi, kde musí rodiče dětí jako před rokem 1989 chodit na akce ´Z´, aby je dávali dohromady,“ argumentuje zastupitel Pilný.

Rozsah zranění několik dní po pádu. Foto: Hynek Habal
Podlitiny jsou stále ještě patrné. Foto: Hynek Habal
Místo dopadu na dlažbu. Foto: Roman Zahrádka
Další záběr z místa dopadu. Foto: Roman Zahrádka
Dlaždice na chodníku u bývalého ČSAD jsou na mnoha místech uvolněné a ohrožují bezpečnost chodců. Foto: Roman Zahrádka
Chodník u bývalého ČSAD zblízka. Foto: Roman Zahrádka
Situace není lepší ani o kus dál a je životu nebezpečná. Foto: Roman Zahrádka
Asi dvacet metrů od místa pádu. Foto: Roman Zahrádka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here