V Pardubicích jsou k vidění sochy z proslulé terakotové armády

0
2072

V sobotu 1. září bude v pardubické Machoňově pasáži otevřena atraktivní výstava Terakotová armáda – Odkaz prvního císaře. Nabídne jedinečný pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-ti, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi jednotlivými státy. Jeho terakotová armáda bývá označována jako osmý div světa a nedaleko města Si-an, kde byla objevena císařská hrobka, se nachází více než 8 tisíc soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy.

V interaktivní výstavě, umístěné ve sklepních prostorách zmíněné pasáže, se návštěvníci dozvědí o životě prvního čínského císaře a prohlédnou si detailně propracované hliněné vojáky a koně ze v životní velikosti. Je jich několik desítek, každá váží 150–180 kilogramů, sochy koní dokonce přes 600 kg. Jde o věrohodné certifikované kopie: originály musely zůstat v jejich domovině (jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO).

Výstava potrvá tři měsíce

Pardubice jsou sedmým městem v Česku, kam výstava doputovala. Terakotovou armádu si zájemci mohou prohlédnout každý den včetně svátků od 10 do 19 hodin. Základní vstupné je 150 korun, pro studenty a důchodce 120 a pro děti od 6 do 15 let 60 Kč. Rodinné vstupné (2x dospělý a až 4x děti do 15 let) činí 350 korun. Na pokladně jsou k dostání suvenýry s tematikou terakotových vojáků. Výstava potrvá do konce listopadu.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: SuperSinax
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here