Pražská kapela Jablkoň zahraje v Michalském parku

0
1017

V Chrudimi dost neobvyklé dějiště pro koncert velmi osobité kapely. I tak lze charakterizovat vystoupení skupiny Jablkoň, které začne v pátek 7. září ve 20 hodin v Michalském parku. Ten dosud zůstával stranou kulturního dění v Chrudimi, ale teď to vypadá, že se blýská na lepší časy.

Park vznikl v roce 1894 poté, co byl na stejném místě zrušen hřbitov, s nímž byla v souladu funkce tamního kostelíka sv. Michaela – archanděla přijímacího duše zesnulých. Město nyní chce provést jeho celkovou modernizaci. Ponuře a zanedbaně působící park zatím patří římskokatolické církvi a město ho má v bezplatné výpůjčce s výjimkou kostela. Na rok 2019 se připravuje rekonstrukce chodníků, vybudování kanalizace a vodovodní a elektrické přípojky.

Koncert coby alternativní folkrockový dýchánek

Páteční koncert Jablkoně se tedy dá vnímat jako předzvěst lepší budoucnosti a častějšího využívání parku. Kapela hrající alternativní folkrock loni oslavila 40 let existence a její zatím poslední deskou je Dýchánek. Lidé, kteří Jablkoň neznají, si o ní můžou udělat dobrou představu už podle oficiální anonce alba: „Dýchánek se odehrál za účasti řady hostů v sobotu odpoledne 25. března 2017 ve studiu 3bees v Jinočanech, podával se Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon a Johnnie Walker, nálada byla výborná. Kapela hrála písničky takříkajíc od boku a většina účinkujících je zpívala poprvé, někteří je dokonce i poprvé slyšeli. Točilo se, dokud se mohlo, a když už se nemohlo, tak se přestalo.“

Pro pražskou skupinu je typická instrumentální vyzrálost, schopnost pohotově improvizovat během živého hraní a žánrová pestrost, či spíš nezařaditelnost většiny písniček. Jablkoň chytila druhý dech v roce 2013, kdy do ní zpěvák a kytarista Michal Němec přizval o dvě generace mladší Marii Puttnerovou, technicky i výrazově suverénní zpěvačku.

Vzhledem k dějišti pátečního koncertu by bylo příhodné, kdyby kapela zahrála i srdceryvný valčík s funerálním nádechem Obědvám s tebou, který jí může závidět i drsný americký písničkář Tom Waits… Každopádně půjde o nevšední hudební zážitek. Vstup je zdarma.

Noc v tanci a zpěvu s folklórními soubory

Pro úplnost dodejme, že koncert je součástí festivalu Chrudimské obžínky. Hned po něm proto začne Noc v tanci a zpěvu s folklórními soubory Kohoutek (Chrudim), Klas (Kralice na Hané), Šumava (Klatovy), Vonica (Zlín) a Ördögtérgye (Rumunsko).

Chrudimské obžínky budou pokračovat i v sobotu a neděli. O víkendovém programu budeme informovat v samostatném článku.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: kakalik cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here