Proč nemá Chrudim ráda pejsky a jen na nich vydělává?

7
509
Foto: Pixabay.com

Je všeobecně známo, že čím bohatší je společnost, tím více se musí její občané potýkat s psychickými problémy. Řada lidí to tedy řeší tak, že si pořídí domů pejska. Chrudim není výjimkou. Jde totiž o jistou formu terapie, neboť lidé všeobecně nevěří druhým lidem, za to ví, že mohou důvěřovat psovi. A tak si pejska pořizují nejen opuštění a osamocení lidé, ale i manželé, kterým odrostly děti, mladé páry, které se naopak na děti ještě necítí, nebo matky samoživitelky, které potřebují ke svým dětem nějakého partnera. A tak bychom mohli pokračovat.

Patříme k nejdražším městům v České republice

V Chrudimi tvoří pejskaři početnou komunitu a městská pokladna na ní dobře vydělává. Za každého psa totiž účtuje ročně 1300 korun a patří proto v této oblasti k nejdražším městům v České republice. Budiž. Pejskaři za to patrně dostávají odpovídající služby, které také nejsou nejlevnější. Třeba v takovém Brně mají pejskaři za stejnou částku k dispozici na každém rohu stojany se sáčky na psí exkrementy nebo pítka a v každém větším parku v centru města jsou oplocená hřiště pro psy, aby se měli kde vyběhat. Dokonce jsou tato hřiště oddělena tak, aby vyhovovala jak menším, tak i větším plemenům. A v Chrudimi? Člověk by očekával za třináct stovek ročně obdobný servis, avšak stojany se sáčky dalo město všechny uřezat a nechalo tak v podstatě pejskaře, aby si poradili sami a sáčky platili ze svého. To se nám ta terapie pěkně prodražuje… Nebo se mýlím?

Mezi „má dáti a dal“ by měla existovat alespoň nějaká úměra

Ať tak nebo tak, měla by mezi „má dáti a dal“ existovat alespoň nějaká úměra a člověk by měl mít pocit, že jeho peníze nepřišly vniveč. Pokud ovšem neplatí strážníkům pokutu za to, že má právě psa na volno, třeba i tam, kde už začíná pole. Městská vyhláška totiž něco takového na území celého města zakazuje. Možná proto, že „kdo nemá rád zvířata, nemá rád ani lidi,“ a podle toho to možná v Chrudimi i chodí. Nebo snad žiji v jiném městě? Zkusme nad tím zapřemýšlet, a pokud zrovna nejsme pejskaři, nebo nám ulpělo něco mazlavého na podrážce boty, pokusme se pejskaře pochopit a být k nim tolerantnější. Vždyť už víme, proč mají tolik rádi pejsky…

7 KOMENTÁŘE

 1. „kdo nemá rád zvířata, nemá rád ani lidi“ a pes jako terapie ? Nebo spíš moda nebo „pejsek dětem“? Trochu demagogický článek. Je fakt, že tu nejsou pytlíky a koše už jen 3. Je fakt, že za 25 let tu nikdo nebuzeroval pejskaře, aby si uklidili h – exkrementy – po svém pejskovi. Maximálně, když je někdo vidí. U nás u vchodu jsou pravidelně velké klády. Uprostřed chodníku šištičky, které jdou alespoň odkopnout do trávy. Milovníci psů je totiž nechávají kadit u cizího domu, takže nejsou milovníci lidí? Nicméně 1300 za rok je opravdu výpalné, aby se dalo jezdit do Znojma.

 2. Vážený a milý, byť neznám Vaše jméno a nerad si s anonymy dopisuji – Canisterapie je léčebná metoda, která si zakládá na úsloví „pes – přítel člověka“ a nejde o žádnou demagogii. Navíc jsem si dovolil citovat prestižní zahraniční studie, které dospěly k závěru, že ve vyspělých a bohatých zemích jsou lidé méně šťastní než v zemích chudších a proto si pořizují pejsky. Pokud jde o ČR, je zde v posledních 15 letech zaznamenán nárůst lidí s psychickými problémy o 65 procent! Což není zanedbatelné číslo. Shodnu se však s Vámi na tom, že je psích exkrementů v Chrudimi víc než zdrávo a některé trávníky připomínají doslova „minová pole“. Podle mého názoru (jako bývalého chovatele psa) je to způsobeno špatnou politikou města, které přehlíží potřeby pejskařů a přirozeně s tím narůstají problémy. Shodnu se s Vámi i v tom, že roční poplatek za psa ve výši 1300 Kč připomíná opravdu výpalné a je neúměrně vysoký v porovnání s tím, co za něj chovatelé ve skutečnosti dostávají. Dokonce i v Turecku, kde jsem byl, mají stojany se sáčky na psí exkrementy a u nich pítka pro psy. Tak proč by to nemělo jít v Chrudimi? Nejspíš proto, že se neúměrně hodně investuje do zbytných věcí a na ty podstatné scházejí peníze. Vybavení pro pejskaře je jedním z nich. Mějte krásný den!

  • Nenapadám canisterapii a všechny ostatní (jak to napsat) kecy. Prostě chci psa, tak prostuduju na internetu, na co je pes dobrý – na psychiku, kvůli rakovině..? Sdělovací prostředky by mohly zase namítnout o alergiích, znečištění, hluku, ochraně zvířat (některá se moc ven nedostanou) atd. Důvod, proč si pořizují lidé psa není terapie. Prostě chtějí. Ne, prostě bych nebo děti chtějí psa nebo jsem na to zvyklý mít doma živou spřízněnou duši. Nic ve zlém :-).

   • Nijak se na Vás nezlobím, jen jsem vycházel z odborných studií a vlastních zkušeností. Pohybuji se v této oblasti už přes dvacet let a možná byste se divil, co všechno dokáže způsobit špatná psychika. Je v podstatě základním spouštěčem všech nemocí. A vše, co ji dokáže podpořit, tedy i pejsek, má terapeutický účinek. Proto bych tato zjištění vědců a lékařů nezlehčoval. Jen bych se chtěl zastat pejskařů v Chrudimi, kteří s odpuštěním platí jak mourovatí, a to je asi tak vše, co z toho mají.

 3. Článek mi mluví z duše. Jedna z věcí, kterou jsme se snažili prosadit v letošním desateru společně s Veru venčící, která je známá tím, že zaneprázdněným lidem pomáhá s venčením jejich mazlíčků, je právě psí louka. Psí louky, které budují v okolních městech jako samozřejmost, jsou u nás nadstandard, o který musíme bojovat. Smutné…

  • Mimochodem, kolik psích luk by měla a mohla mít Chrudim? A jak daleko od sebe? Pochybuji, že by lidé chodili nebo jezdili na druhý konec města. A že se tam pes i vykadí.

   • Psí louky by mohla mít Chrudim hned na několika místech, například v parcích jako v Brně. Jen to chce víc dobré vůle a nehledat v tom složitosti. Také městská vyhláška by mohla zpřesnit podmínky, za jakých lze vypustit psa na okraji města třeba tam, kde začíná pole. V Chrudimi je totiž dost chovatelů velkých plemen, která se potřebují každý den pod dohledem někde vyběhat a nebýt jen přivázaná na vodítku. A přitom se mohou i krásně vykadit, když Vám jde i o tohle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ