Vozíčkář Jiří Andr: Chce to v Chrudimi změnu

0
2484
Jiří Andr. Foto: Sandra Nováková

V životě přicházejí nejrůznější zlomové situace. Pro pětadvacetiletého Jiřího Andra z Chrudimi se takovým okamžikem stal před pěti lety autoimunitní zánět míchy, v důsledku čehož skončil na invalidním vozíku. Najednou se mu od základu změnil život a musel se potýkat s mnoha životními překážkami. Ve zdánlivě bezvýchodné situaci potkal ale městského zastupitele Františka Pilného (nezávislý za ANO 2011), který mu podal pomocnou ruku.

Nestává se často, aby někdo zaměstnal v Chrudimi člověka s takovým handicapem a ještě mu pořídil auto se speciálním ovládáním. Jiří Andr takové štěstí měl a zařadil se zpátky do života. Pracuje nyní pro Františka Pilného jako rozpočtář staveb.

Vzrostlo mi sebevědomí a mohl jsem se vrátit do života

„Musel jsem se rozloučit se sportem a přestal, pokud jde o pohyb, zažívat to co moji ostatní vrstevníci. Například jsem se už nemohl běžně podívat tam, kam by chtěl,“ popisuje Jiří Andr svoje zdravotní omezení, které ho vzápětí přivedlo do insolvence. Jak dodává, ještě předtím stihl vystudovat stavební průmyslovku, díky čemuž se začal ucházet o práci ve stavebnictví. Dostavil se proto k výběrovému řízení do jedné místní firmy, kde mu sice poděkovali za jeho zájem u nich pracovat, současně mu ale doporučili, aby se obrátil na Františka Pilného, jehož kancelář sídlí asi sto metrů opodál. Jiří při následném osobním pohovoru Františka Pilného zaujal svým zájmem o stavařinu a dostal tedy šanci. „Nabídl mi zaměstnanecký poměr a zařídil veškerá potřebná školení k rozpočtování staveb, která jsem ihned po nástupu do firmy absolvoval. Při dalších školeních jsem se zase učil správně komunikovat s lidmi. Díky tomu mi obrovsky vzrostlo sebevědomí. Když mi potom ještě dal předělat auto Opel Zafira na ruční řízení, mohl jsem se naplno vrátit do života, protože jsem se ocitl zpátky mezi lidmi. Také profesně mi to hodně pomohlo, neboť mohu splácet svoje dřívější dluhy,“ pokračuje Jiří Andr.

Jiří Andr. Foto: Sandra Nováková

A jak by charakterizoval Františka Pilného?

„Je zcela určitě hodně inteligentní. Jde si cílevědomě za svým, je přátelský a komunikativní, zkrátka takový pohodář,“ odpovídá Jirka. A proč by ho měli lidé volit? „Z mého pohledu, a neříkám to jen já, to chce v Chrudimi změnu. Pan Řezníček je na radnici už příliš dlouho a současné generaci nerozumí. Je to vidět třeba na kultuře. Ať už vezmu Muzeum barokních soch, akce na Resselově náměstí nebo v Klášterních zahradách, které jsou úzce zaměřeny na starší generaci a je jich na můj vkus opravdu hodně, zatímco na mladé lidi, kterých žije v Chrudimi spousta, se zapomíná. Dříve tady běžně vystupovali na náměstí takoví interpreti jako Tomáš Klus, Ewa Farna a mnozí další. A teď? Jen samá vážná hudba a mladí lidé se nemají kde bavit. Opravdu hodně bych si také přál udělat v Chrudimi velké bezbariérové nádraží a revitalizovat sídliště Na Větrníku, Na Šancích a Na Rozhledně. Proč? Protože zdolávat na vozíku nájezdy na chodníky v těchto sídlištích je nad lidské síly. Dost často zde musím obtěžovat někoho jiného, aby mi pomohl. Už proto si myslím, že to chce v Chrudimi po tolika letech změnu, protože mi přijde, že nás mladé nikdo neposlouchá a v podstatě o náš hlas nikdo na radnici nestojí. Za to s Františkem Pilným mám úplně jinou osobní zkušenost. Vždycky si najde čas, trpělivě každého vyslechne, problémy se zabývá a hlavně je řeší. Proto považuji Františka Pilného za nejvhodnějšího kandidáta na starostu,“ uzavírá Jiří Andr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here