Začaly Týdny pro duševní zdraví, zapojilo se deset měst Pardubického kraje

0
884

V Chrudimi a Hlinsku začaly v pátek 14. září Týdny pro duševní zdraví (TDZ), které potrvají až do 19. října. Jejich cílem je zlepšit postavení lidí s duševním onemocněním ve společnosti, informovat o problematice duševního onemocnění a prevence a vyvracet předsudky spjaté s touto tematikou. Zatímco v Chrudimi se v gymnáziu uskutečnilo Listování neboli scénické čtení knihy Kluk z kostek, v Hlinsku se divákům představila Gabriela Filippi s divadelním představením Dar z nebes.

Besedy, mandaly, nevšední cirkus, pétanque i kulinářské speciality

Program TDZ je velmi bohatý: zahrnuje besedy o duševním zdraví a nemoci pro středoškoláky v Poličce, Skutči, Litomyšli a Svitavách; turnaj v pétanque v Hlinsku; ukázku obrazů a mandal v Ústí nad Orlicí; nevšední vystoupení Cirkus Paciento v Žamberku; výstavu Příběhy bláznovství v České Třebové; veřejnou besedu Co se děje v psychiatrii ve Svitavách či třeba vaření evropských specialit v Pardubicích pod názvem Jak nám chutná Evropa.

Putování městskými sady v Chrudimi

Zajímavé jistě bude přírodovědné rozjímání pro posílení duševního zdraví, které pořádá Zelený dům Chrudim ve středu 19. září. V Městském parku u objektu čp. 274 začne v 9 hodin putování městskými sady: vycházka v období babího léta je ideální pro duševní pohodu. Poté se účastníci přesunou do prostor Denního stacionáře Pohoda, kde se budou promítat tajuplné scenérie z cest do lesů, luk, vod a strání.

V Pardubicích vše začne happeningem na třídě Míru

V městě perníku začnou Týdny v pondělí 17. září happeningem „Já se z toho zblázním! Aneb z čeho blázníš ty?“. Koná se od 13 hodin na třídě Míru: pro návštěvníky je připraveno interaktivní zábavné odpoledne o duševním zdraví a nemoci. Pro potěchu ucha zahraje dvoučlenné hudební uskupení HUSO. Největším tahákem asi bude Zeď bláznovství, na kterou si každý bude moct napsat, co ho v běžném životě přivádí k šílenství.

Týdny pro duševní zdraví, které pořádá spolek Péče o duševní zdraví, potrvají až do 19. října. Jejich kompletní program lze najít na stránkách www.pdz.cz.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: AHPVIDEOHlinsko
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here