Kandidát na starostu František Pilný: pojďme budovat přívětivější město

0
4334
Kandidát na chrudimského starostu a lídr kandidátky ANO 2011 v Chrudimi Ing. František Pilný, MBA. Foto: Sandra Nováková

Volebním lídrem hnutí ANO v Chrudimi je 41letý František Pilný. Do komunální politiky se rozhodl vstoupit v roce 2010 po osobní zkušenosti při komunikaci s vedením města. O dva roky dříve oslovil totiž s podnětem starostu Chrudimi a jeho asistentku, avšak dodnes od nich neobdržel žádnou odpověď. Právě to rozhodlo, že se začal aktivně zajímat o dění ve městě.

Pilný vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně – právnickou fakultu a současně je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho specializací je obchodní právo a místní správa. Vedle toho 15 let podniká.

Velkým koníčkem Františka Pilného je studium historie, zejména té novodobé – například druhá světová válka a rok 1968. Přirozeně ho zajímají také dějiny Chrudimě. Ve volném čase miluje procházky přírodou, je vášnivým houbařem a s oblibou pracuje na zahrádce.
František Pilný se narodil v Chrudimi a vyjma studentských let v ní žije nepřetržitě. „Chrudim je úžasné město s nádherným centrem a hezkým okolím. Přirostla mi opravdu k srdci a jen velmi těžko bych se dokázal přestěhovat jinam, byť jsem takové možnosti měl,“ říká František Pilný.

Působil jste až dosud jako opoziční politik. Co vám to dalo?

Práce v opozici je složitá, neboť koalice má k dispozici celý aparát městského úřadu. To opoziční politik nemá, takže se musí více spoléhat na sebe, na svoji práci, na práci svých kolegů zastupitelů a na informace, které si sám obstará. V důsledku to pak vede k tomu, že ne vše se podaří odhalit a ke všemu zaujmout správné stanovisko. Například k materiálům, které jsou nám předkládány a podsouvány jako skvělé, výborné, a přitom tomu tak mnohdy není. Velkým nešvarem jsou situace, kdy se něco musí schválit kvůli něčemu a hlasuje se v tzv. balíčcích. Proto býváme často postaveni před hotovou věc. Práce v opozici mi tedy určitě dala velkou zkušenost ve znalosti místní problematiky. Mohl jsem si v praxi osahat, jak některé věci ve vedení města chodí, jak se co má a nemá dělat. Byl jsem také z některých lidí dost překvapen, ať už pozitivně, či negativně. Je proto velká škoda, že si většina spoluobčanů neověřuje, co který politik říká a pro co nakonec hlasuje. Stalo se mi totiž několikrát v tomto volebním období, že bylo před zastupitelstvem něco dohodnuto a potom někteří hlasovali přesně obráceně. Proto jsem si dokázal na vše udělat vlastní názor, aniž bych byl ovlivněn názorem jiných politiků.

Jaké jsou vaše priority pro vytvoření povolební koalice?

Otázkou je, jestli vůbec nějakou koalici vytvoříme. A pokud ji s někým vytvoříme, pak by to měla být koalice, která přinese jednoznačnou změnu. Dovolím si totiž tvrdit, aniž bych chtěl být kritický, že Chrudim v posledních dvaceti letech téměř po všech stránkách upadá. Před rokem 1989 zde byly největšími zaměstnavateli Transporta a Evona. A dnes? Městský úřad a Chrudimská nemocnice, tedy dvě servisní organizace. A pokud se podíváme na územní plán města, tak místo aby se v něm daly rozvíjet a renovovat staré průmyslové zóny (brownfieldy), jsou všude nakreslené bytové domy jednoho střihu. Proto možná máme v Chrudimi kde bydlet, ale nemáme kde pracovat a za prací musíme dojíždět. A to přesto, že tu jsou dvě průmyslové zóny, z nichž ta menší se díky malým pozemkům vyvedla, neboť si je většinou rozebrali chrudimští podnikatelé, což je úžasné, ale ta větší u Transporty, pokud se nebudu bavit o jejím prapodivném vzniku, nenabízí kromě montoven žádnou jinou přidanou hodnotu pro uplatnění opravdu kvalifikované pracovní síly. Proto bychom chtěli do Chrudimi přivést také firmy, jež se budou zabývat vývojem nebo výzkumem, což se promítne do vyšších mezd a menší dopravní zátěže ve městě. Myslím si, že právě tady Chrudim hodně zaostává.

Nezávislý kandidát za hnutí ANO 2011 v Chrudimi František Pilný. Foto: Sandra Nováková

Pokud s někým vytvoříme koalici, určitě budeme prosazovat efektivnější hospodaření s městskými penězi. Nebudeme je chtít dávat například do věcí, které nejsou pro život města důležité – například do Zdravého města, nebo do projektů, které nepůjdou reálně uskutečnit. Chrudim má takových nepotřebných projektů spoustu a vyšly na miliony korun, které zmizely v nenávratnu. Mohli jsme za ně stavět startovací byty pro mladé rodiny, postavit více parkovacích ploch, opravit rozbité komunikace a chodníky, nebo vybavit školy a školky, aby se dostaly na úroveň 21. století. A zcela určitě bychom rádi získali zpět do vlastnictví města vodu. Její privatizaci totiž považujeme za největší podvod na chrudimské voliče, proto, pokud k od nich dostaneme mandát, začneme připravovat kroky zpět k jejímu převzetí do majetku města a občanů. Nelze přeci, aby na této strategické surovině vydělával jen zahraniční kapitál a my dopláceli na údržbu potřebné infrastruktury. Zcela určitě se také nebudeme účastnit koalice, která by stála na čtyřech místostarostech jako nyní a nebylo by možné jakýmkoli způsobem kontrolovat jejich práci. Zkrátka a dobře, jde nám o to, aby se město rozvíjelo a neprocházelo už takovými situacemi, jakými byly v minulosti snahy zrušit zdejší kasárna či letiště, nebo v současnosti místní futsalový klub Era-Pack Chrudim, který dělá městu skvělou vizitku doma i ve světě, zatímco vedení radnice mu neustále hází klacky pod nohy. Proto se nebojím říct, že se z Chrudimi, která bývala významným a známým městem východních Čech, pomalu ale jistě stává malé, ospalé město. Tento trend bychom chtěli zastavit.

Proč by vás občané měli volit?

Rádi bychom vybudovali přívětivější město. Nabízíme tedy občanům slušnost a férovost, protože jsme se naučili v opozici zastávat práv slabších či opomíjených lidí. Je mi líto, že se k nim obrací město zády. Určitě si zasluhují pozornost. Ať už jde o případy příjezdových cest k nemovitostem či individuální výstavbu. Lidé si totiž chtějí stavět vlastní domy sami a nekupovat je draze od developerů. Jsme pro rovný přístup, který se v Chrudimi neuplatňuje. Abychom ho mohli prosazovat, bude třeba, aby si to občané uvědomili a přišli k volbám. Bude zapotřebí každý jejich hlas, jestliže chtějí změnit město k lepšímu.

Děkuji za rozhovor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here