Když se v Chrudimi prodával zajíc v pytli

1
348
Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak by se vám líbilo koupit zajíce v pytli? Například pozemek, na kterém byste chtěli stavět, zaplatili za něj přiměřenou cenu a po čase zjistili, že to nejde? A to přesto, že vám ho prodávající nabídl jako stavební parcelu? Asi byste nezůstali klidní. Zvláště za situace, když by činil váš prodělek skoro dva miliony korun! A ještě by vám prodávající řekl, že je to vaše chyba…

Zhruba desetinásobné znehodnocení pozemků

Přesně něco takového prožíval před šesti lety i v letech následujících sporů jednatel chrudimské společnosti S&CH Trade CZ, s.r.o. Miloš Chudáček, který koupil od města za necelé dva miliony pozemky ve Vlčnově určené k výstavbě skladovacích prostor. V době podpisu smlouvy přitom netušil, že těsně před jejím podpisem navrhlo vedení města proměnit tyto pozemky na ochrannou zeleň, čímž je asi desetinásobně znehodnotilo, neboť na nich nešlo stavět. Maximálně sekat trávu. To ale místostarostovi Janu Čechlovskému (ODS) nebránilo v tom, aby s Chudáčkem podepsal smlouvu a město vzápětí vydalo tiskovou zprávu, že se na dotčených pozemcích začnou stavět skladovací haly. Věřili tomu tenkrát všichni, i Miloš Chudáček.

Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá

Po čase však přišlo vystřízlivění, to když chtěl Chudáček s pozemky začít nakládat. Nešlo na nich stavět, ani je prodat. Podnikatel proto přirozeně požadoval po městu vrátit zpět všechny peníze oproti pozemkům. Z jednání se starostou města Petrem Řezníčkem (SNK ED) odešel však s nepořízenou. Mělo mu prý být řečeno, že je to jeho chyba, že si včas nezjistil, že se bude měnit územní plán města a spolu s ním i povaha prodávaných pozemků. Učitel národů Jan Amos Komenský by to nejspíš glosoval vlastním citátem: „Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá.“ Nevěřil tomu ani Miloš Chudáček, který se cítil být podveden. Na něco takového nebyl totiž při podpisu smlouvy upozorněn a kupoval pozemky v dobré víře, že s nimi bude moci nakládat tak, jak mu bylo přislíbeno před zaplacením kupní ceny.
Obrátil se proto na soud a další orgány státní správy a vedl s městem šest let trvající spor, aby nakonec zjistil, že je město vinou platné legislativy prakticky nepostižitelné a že ho právní bitva stojí další nemalé peníze.

Je tohle podpora malého a středního podnikání?

Chybu nakonec napravilo před dvěma roky městské zastupitelstvo, které pozemkům vrátilo alespoň jejich původní účel. Peníze tedy vráceny nebyly. Bohužel, trvalo to dlouhých šest let! Leckterého podnikatele by to finančně položilo. Naštěstí to nebyl tento případ. Lze ho snad považovat za podporu malého a středního podnikání v Chrudimi? Co myslíte? Nikomu nic nepodsouvám, jen konstatuji a ptám se.

1 komentář

  1. Zvláštní, že to vytahujete zrovna tyden před volbami. Na druhou stranu to neškodí připomenout. A kdo jiný má vědět, že se bude měnit status pozemků, než majitel – město? Normální podraz. VZpomínám si na to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ