Vladimír Krátký: voda je momentálně to nejcennější, co máme, proto nám musí patřit. Pamatuje na to i naše Desatero

0
1241
Vladimír Krátký (na snímku vpravo) na chrudimském letišti. Foto: z archivu Vladimíra Krátkého

Chrudimský podnikatel Vladimír Krátký kandiduje v letošních komunálních volbách v Chrudimi za Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM), za kterou je aktivně činný také v komisi rady města Chrudim pro hospodářský rozvoj a je zároveň členem výboru zastupitelstva Pardubického kraje a výboru pro regionální rozvoj, evropské fondy a zahraniční vztahy.

Chrudim má komunikovat s těmi, kdo mají dobré nápady

Je také spoluautorem Desatera KSČM, s kterým jde tato strana v Chrudimi do voleb. Jeho prostřednictvím chce například prosazovat snížení vodného a stočného pro občany, zajistit jim cenově dostupnější bydlení, nebo účinněji chránit životní prostředí, než doposud činilo město. „Myslím si, že Desatero udává správný směr, kterým by se Chrudim měla ubírat. Velmi bych si třeba přál, aby Chrudim komunikovala se všemi, kdo mají dobré nápady, a ne jako doposud, že bude ty, kteří chtějí pomoci, přehlížet. To nikam nevede. Existuje o tom spousta důkazů,“ je přesvědčen Vladimír Krátký, který od roku 1994 podniká v ekologii a zabývá se mimo jiné instalací čistíren odpadních vod nebo jímek a zajišťuje pro zákazníky nádrže na dešťovou vodu.

Mladí nedostanou na drahé byty developerů hypotéky

Všímá si v posledních letech i toho, že Chrudim přestala stavět startovací byty pro sociálně slabé a mladé rodiny. „Staví se pouze developerské domy, které jsou příliš drahé a mladí na ně nemají peníze nebo na ně nedostanou hypotéky. Znám hodně takových případů ze svého okolí, kdy jsou rodilí Chrudimáci nuceni se stěhovat z města do okolních obcí. Proč jim město není schopno pomoci? Proč přestalo stavět? Proč nečinně přihlíží odlivu svých občanů jinam? Na to je třeba se důrazně ptát vedení města, které je mnohými podezříváno z toho, že jde developerům na ruku. Právě v tom by mělo být mnohem aktivnější městské zastupitelstvo, které by mělo tlačit na starostu, na jeho zástupce i radní k mnohem větší aktivitě, než jaké jsme byli svědky v posledních čtyřech letech. Důkazem toho je například chybějící chodník ve Škroupově ulici směrem k letišti, kde jsou děti nuceny chodit do školy po silnici. Nechápu, že Sobětuchy mají tohle všechno už vyřešené a Chrudim pořád přešlapuje na místě a není schopna nějaké rozhodné akce. Město by si už konečně mělo vyjasnit, co chce s lokalitou na Skřivánku naproti letišti provést. Dobře, když tady nechce nechat stavět Kuštu, tak ať to rozsekne, pozemky rozdělí a připraví lokalitu na další rozvoj. Bude to stokrát lepší, než nedělat jako doposud vůbec nic,“ argumentuje podnikatel.

Vladimír Krátký (na snímku uprostřed) patří mezi největší sběratele generálských uniforem v České republice. Proto má i řadu přátel, kteří jej rádi zvou při nejrůznějších slavnostních příležitostech. Foto: z archivu Vladimíra Krátkého

Ti, jimž se nedaří, by měli přepustit funkce schopnějším

Právě nečinnost radnice se podle Vladimíra Krátkého projevuje ve špatném parkování, které nesplňuje představy drtivé většiny Chrudimáků. „Každý jen před volbami slibuje, co s tím udělá a zase se neděje vůbec nic. Když se to současným politikům ve vedení města nedaří, měli by přepustit svoje místa schopnějším lidem a nesetrvávat za každou cenu ve funkcích. Měli by si v prvé řadě uvědomit, že jsou tady pro občany a ne kvůli sobě. Zároveň se musím pousmát nad některými hesly těchto politiků, že chtějí podporovat malé a střední podnikatele v Chrudimi. Vždyť pro ně celé roky nic nedělají! Podívejte se na Resselovo náměstí, které potřebuje oživit. Pokud tady chce nějaký živnostník provozující restauraci otevřít venkovní zahrádku, jak se zachová město? Místo, aby mu přenechalo prostor zdarma a náměstí žilo, zasadí mu ránu v podobě poplatku, aby se probudil. Dá se tohle považovat za podporu podnikání?“ ptá se Vladimír Krátký.

Podpořím návrh na audit ve vodárenských společnostech

„A co mi vadí nejvíc? Především neschopnost města uzavírat kvalitní smlouvy. V poslední době lze vysledovat, že takřka každou smlouvu provází nějaká právní chyba. I kvůli tomu máme před hotelem Bohemia na městském pozemku dlouhé roky zarostlé staveniště. Už dávno tady mělo stát parkoviště. Vadí mi také, že se město nestará o většinu svých domů a průběžně neinvestuje do jejich údržby. Proto je musí ve špatném technickém stavu prodávat pod cenou. Chtělo by to lépe hospodařit s městským majetkem a uvážlivěji investovat, aby se dostalo na údržbu co nejširšího okruhu městského inventáře, jako jsou chodníky a místní komunikace. A právě na to všechno pamatuje naše Desatero stejně jako na vodu, která by se měla vrátit do správy našeho města. Jestliže jdou zisky z vody do zahraničí, je jasné, proč máme drahou vodu a proč se nedostává peněz na údržbu potrubí. Proto také podporuji návrh kolegy Jaroslava Moučky, aby byl v obou vodárenských společnostech proveden hloubkový audit, který by zprůhlednil veškeré finanční toky v těchto firmách, a my mohli začít realizovat náš program, který, jak už jsem řekl na začátku, počítá se snížením poplatků za vodné a stočné v Chrudimi. Voda je momentálně to nejcennější, co máme, proto musí patřit obcím nebo státu,“ říká závěrem Vladimír Krátký.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here