Lenka Klicperová: Uprchlíci v Řecku jsou zděšení, že jim Češi chtějí vzít děti, je těžké ukazovat pravdu

0
1267
Foto: Pixabay.com

Novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která dokumentovala s kolegyní Markétou Kutilovou konflikt v Sýrii, se dostala do křížku s bulvárními weby. Ty prý začaly zneužívat její postoje ke kauze syrských sirotků. Jeden z nich například v titulku napsal, že novinářky potvrdily, že syrští sirotci neexistují. Klicperová s Kutilovou teď požadují omluvu.

Klicperová tvrdí, že sirotci v uprchlických táborech jsou, ale prakticky všichni tam mají další příbuzné. Přivézt je do Česka samotné by tak prý znamenalo vytrhnout je ze zbytku rodiny a to by prý nebyla skutečná pomoc. Jedinou možnost vidí novinářka v přijetí dětí i s rodinami. Dítě je totiž pro rodinu na Blízkém východě úplně všechno, a když prý tyto vazby přetrháme, nejednáme v zájmu dítěte.

Iniciativa na přijetí 50 syrských sirotků podle Klicperové přichází pozdě a politici ji zneužívají v politickém boji. Je taky naprosto nepřipravená a vytržená z kontextu. Uprchlíci v Řecku, kteří se o celé věci dozvěděli, jsou údajně zděšení, že jim Češi chtějí vzít děti. S lidmi na místě totiž plány nikdo nekoordinoval. Situace v některých uprchlických táborech se přitom mění, lidé v nich prý kvůli menší podpoře strádají a je potřeba jim pomoci.

Klicperová vidí problém taky v tlaku na novináře, po kterých se chce, aby se postavili buď za přijímače, nebo za odmítače. Mrzí ji, že se komplexní debata tak zjednodušuje. Nejdůležitější je prý ukazovat fakta a to, co sama považuje za pravdu. Dodává, že nezažila tak těžkou dobu pro novináře.

Zdroj: https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/90091/lenka-klicperova-uprchlici-v-recku-jsou-zdeseni-ze-jim-cesi-chteji-vzit-deti-je-tezke-ukazovat-pravdu.html

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here