Pozemků na výstavbu bydlení nemá Chrudim dostatek a mnoho lidí, kteří by mohli stavět, utíká do okolních obcí. I proto je třeba vyřešit možnost zástavby v lokalitě Skřivánek. Nikoliv však tak, jak se o tom uvažovalo v minulosti. „Jako první je potřeba v této lokalitě vyřešit dopravu. Současnou zástavbu protíná jediná úzká silnice a ta nemůže stačit pro počet obyvatel, který se tu měl podle soudobých plánů usídlit. Naopak podle nás by se měl celý záměr přehodnotit a plánovaný počet domů v této lokalitě výrazně snížit,“ domnívá se lídr kandidátky hnutí ANO 2011 a nezávislý kandidát František Pilný. Sám vychází z toho, že na Skřivánku vyrostl a více než 25 let tady žije.
Developer chtěl pozemky koupit za směšně nízkou cenu
V celé kauze sehráli v minulosti velkou roli občané Chrudimi, kteří se semkli do občanského sdružení Skřivánky. Jejich hlas nezapadl a dopomohl k tomu, že se plánovaná výstavba stovek bytů a desítek rodinných domků zatím neuskutečnila. Prodej pozemků byl přitom již zastupitelstvem schválen, ale nedošlo k sepsání kupní smlouvy. Ceny za městské pozemky byly navíc až směšně nízké a mnoho občanů Chrudimi se právem ptalo, proč má město levně prodávat pozemky investorům. Přitom jiné pozemky, které potřebovalo v té době vykoupit, byly za několikanásobně vyšší cenu. Logicky poté zazněly návrhy, ať město samo nechá zpracovat veškeré potřebné studie a své pozemky rozprodá jednotlivým zájemcům, kteří zde postaví rodinné domy. Naštěstí se tak díky tlaku veřejnosti podařilo, že zastupitelstvo města prodej schválený v roce 2008 pozastavilo.
Investor nabízel pouze možnost unifikovaných domů
„Domníváme se, že jsme měli pravdu i v dalších námitkách. Investor, který chtěl sám zastavět celý prostor, nabízel jen možnost vybrat si z konkrétních unifikovaných domů. Jsme však pro to, aby si lidé mohli svobodně zvolit projekt svého domu a zda si ho nechají postavit, nebo si ho postaví sami,“ myslí si občané Skřivánku. „Celý záměr zástavby lokality Skřivánek je tak potřeba důkladně přehodnotit a spolu s odborníky najít co nejlepší řešení,“ navrhuje René Němeček. Podle něj by této lokalitě mělo nové vedení radnice věnovat dostatečnou pozornost. Možnosti dopravního napojení se musí například naddimenzovat a nikoliv poddimenzovat. Myslet se musí i na napojení lokality na MHD a na dostatečný prostor pro veřejné zelené plochy i odpočinkové zóny. Ve stávajícím Skřivánku navíc chybí dětské hřiště a prostory pro další volnočasové aktivity, toto by mohlo vzniknout zde, v rámci nové výstavby nebo alternativně v prostoru ploché dráhy.
Chceme dál spolupracovat s občany žijícími na Skřivánku
„Mnohem více budeme před rozhodováním v orgánech města využívat komisí rady a výborů zastupitelstva, zde hlavně výborů osadních. Vždy se budeme při jednáních návrhy a podněty komisí a výborů zabývat a přijímat k nim usnesení. Budeme se snažit do příprav všech závažnějších rozhodování zapojit občany města, ať již veřejným projednáváním, anketami, nebo případně i formou místního referenda. Přestože město i úřad pravidelně doma i v zahraničí získávají různé ceny, budeme se i v tomto případě ptát občanů a hledat cesty k zajištění jejich spokojenosti. Pro aplikaci na tento případ – zástavba lokality Skřivánek – bude hnutí ANO 2011 spolupracovat se sdružením Skřivánky a občany Skřivánku za účelem najití co největší shody ohledně nové výstavby na Skřivánku,“ říká závěrem kandidát na starostu města František Pilný.