Bramborová sobota na Veselém Kopci u Hlinska

0
817

V sobotu 6. října se na Veselém Kopci uskuteční lákavá akce, která připomene tradici pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Pod názvem Bramborová sobota ji pořádá muzeum Soubor lidových staveb Vysočina ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě.

Návštěvníci se dozvědí spoustu zajímavostí o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití erteplí. Od 10 do 15 hodin navíc můžou ochutnat jídla připravená podle tradičních lidových receptů. „Získali jsme je od vesnických hospodyněk. Ochutnat bude možné třeba krupičník, placky, šišky, lepenici nebo patro, ale také různé odrůdy brambor od předního českého pěstitel. Lidé se tak přesvědčí o tom, jaký je mezi nimi rozdíl,“ říká etnografka muzea Ilona Vojancová. Přímo na místě se budou zemáky i prodávat a objednávat.

Speciální jídla bude vařit i hospůdka

Šikovné děti a jejich rodiče si v malé dílně zkusí vyrobit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory. K dobré náladě přispějí svými písničkami Zpívající heligonky z Pardubic. V prodejně se suvenýry bude k dostání brožurka s recepty na tradiční bramborové dobroty. Speciální jídla nabídne i hospůdka Na Vejměnku v areálu skanzenu. Návštěvníkům budou samozřejmě přístupné i všechny roubené domky.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Hana Koláčková
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here