Ministr Brabec: Vodárenské společnosti vyvádějí dividendy do zahraničí, ale zůstává dluh na vodovodní infrastruktuře

0
533
Foto: Pixabay.com

V Městském kině se konalo setkání lídra Hnutí Ano 2011 Františka Pilného a ministra životního prostředí Richarda Brabce s občany města.

V Chrudimi i jinde se přemnožil kůrovec

Ministr nejprve hovořil o problematice kalamitního stavu přemnožení kůrovce, která se dotýká i Chrudimi. Tento stav vznikl nejen v důsledku změny klimatických podmínek, ale také vinou špatného hospodaření s lesy. Tento kalamitní stav prohlásil za největší od dob Marie Terezie.

Problematická roztříštěnost vlastníků a provozovatelů vodárenské sítě

Sucho, nedostatek vláhy, úbytek podzemních vod. V této souvislosti bychom si měli uvědomit, že jsou dnes již oblasti, ve kterých letos muselo dojít k regulaci používání vody. Dokonce byly oblasti, do kterých byla pitná voda dovážena v cisternách. Ministr Brabec dále hovořil o nutnosti budování vodních nádrží a možnosti využití dotací v programu Dešťovka. Na dotaz, jak může stát zastavit zdražování vody u soukromé vodárenské společnosti, ministr odpověděl: „Regulace ceny vody je v kompetenci ministerstva financí, které má na regulaci cenový vzorec. Víme, že vodárenské společnosti vyvádějí dividendy do zahraničí, ale zůstává vnitřní dluh na vodovodní infrastruktuře. Dalším problémem je roztříštěnost – ve vodárenské síti je 6200 vlastníků a 2500 provozovatelů.“

Občané dále diskutovali o podmínkách využití dotace Dešťovka, dále o možnostech napojení na vodovodní řad stávajících lokalit bez vody v Chrudimi. Na závěr došlo i k řešení protipovodňových opatření Na Šancích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here