Volby na radnici vyhrálo v Chrudimi Hnutí ANO 2011. Starosta Řezníček uznal svoji porážku

0
1272
Starosta města František Pilný. Foto: Sandra Nováková

Vítězem komunálních voleb v Chrudimi se stalo poprvé v historii Hnutí ANO 2011 vedené lídrem Františkem Pilným, které tak porazilo svého názorového oponenta v městském zastupitelstvu SNK ED vedené dosavadním starostou Petrem Řezníčkem. Obě strany však získaly shodně po šesti mandátech a zatím není zřejmé, kdo sestaví v Chrudimi vládu na další čtyři roky. Nicméně starosta Řezníček svoji porážku už uznal a nabídl Františku Pilnému, aby se stal novým starostou města.

A jak vypadá povolební řeč čísel?

Revize projektu Zdravé město a rozpracovaných studií

Chrudimské Hnutí ANO 2011 získalo 21,38 procenta odevzdaných hlasů a spolu s tím i šest mandátů v zastupitelstvu, které obsadí František Pilný, David Kasal, Jiří Lesák, Jiří Koblasa, Jan Axmann a Richard Herbst.

Mezi hlavní body jejich programu, s kterým hnutí u voličů uspělo, patří zprůhlednění chodu radnice, větší vstřícnost k občanům města a jejich lepší informovanost, zkvalitnění služeb tiskového odboru a práce tajemníka, revize projektu Zdravé město, dále dostavba parkoviště před hotelem Bohemia a urychlení jeho znovuotevření, investice do podfinancovaných mateřinek, základních škol a dětských hřišť, investice do zanedbaného městského inventáře, jako jsou chodníky a komunikace, narovnání vztahu mezi developery a individuálními stavebníky v Chrudimi, revize rozpracovaných projektů a studií a nové podmínky jejich financování, dokončení revitalizace areálu letního kina, z dlouhodobějších projektů pak zaujal například slib připravit město na postupnou deprivatizaci vody, výstavba smysluplnějších cyklotras a obnova výstavby startovacích bytů pro mladé a sociálně slabší rodiny.

Možní spojenci v novém zastupitelstvu: Chrudimáci a Piráti. Naopak nepřijatelná je Koalice pro Chrudim kvůli osobě Romana Málka. Otevřená zůstává možnost vůči SNK ED, ODS a ČSSD.

Program nabízející nápravu dřívějších chyb

Druhé skončilo SNK ED, které získalo 19,60 procenta odevzdaných hlasů a spolu s tím šest křesel v zastupitelstvu. Zde zasednou Petr Řezníček, Šárka Trunečková, Tomáš Vápeník, Tomáš Židek, Roman Ratica a Libor Pilař.

Říká se, že SNK ED v Chrudimi stojí a padá s Petrem Řezníčkem. Ukázalo se to i v těchto volbách. SNK ED nepřišlo v programu v podstatě s ničím novým a pokračuje v linii Zdravého města. Nově pouze přislíbilo, že bude lépe informovat občany města, a to po kauzách Kopanického mlýna a sídliště Na Větrníku, kde se vedení města dostalo do střetu s místními obyvateli, když je o tak zásadních otázkách, jako je změna jejich životního prostředí, neinformovalo, anebo jen minimálně, aby neměli šanci si toho všimnout.

Možní spojenci v novém zastupitelstvu: ODS, Koalice pro Chrudim a ČSSD. Nepřijatelní jsou pro SNK ED komunisté, i když v minulosti využívalo jejich tiché podpory. Otevřená zůstává možnost vůči ANO 2011, Chrudimákům a Pirátům.

Snižování dluhu, omezení dotací a investice do chodníků

Skokanem těchto voleb jsou bezesporu na třetím místě Chrudimáci (koalice Svobodných a TOP 09), kteří obdrželi 13,67 procenta odevzdaných hlasů a tím pádem i čtyři místa v městském zastupitelstvu, kde je budou reprezentovat Petr Lichtenberg, Vladislava Michalová, Josef Káles mladší a Jan Haase.

Chrudimáci od začátku deklarují, že chtějí snižovat zadlužení města, investovat do zanedbaného městského inventáře, omezit či úplně zrušit dotace do sportu, kultury a dalších odvětví, zprůhlednit chod radnice, zkvalitnit informovanost občanů a co nejméně je zatěžovat agendou města, nevylučují také revizi některých projektů, jako je Zdravé město, které považují Chrudimáci pro město za zbytné.

Možní spojenci v zastupitelstvu: ANO 2011 a Piráti. Naopak nepřijatelná je Koalice pro Chrudim kvůli osobě Romana Málka a KSČM. Otevřená zůstává možnost vůči SNK ED, ODS a ČSSD.

Chytré město, průhlednější radnice a místní referenda

Česká pirátská strana cítí možná trochu nad čtvrtým místem v komunálních volbách zklamání. Dělala si větší ambice a pošilhávala po místě, které teď náleží Chrudimákům. Nedá se však nic dělat; 13,02 procenta odevzdaných hlasů stačilo jen na tři křesla v městském zastupitelstvu, kde za Piráty zasednou Pavel Štěpánek, Daniel Lebduška a Aleš Nunvář.

Piráti začali k nepochopení SNK ED, ODS, ČSSD a Koalice pro Chrudim jako první prosazovat přímé on-line přenosy z jednání městského zastupitelstva a museli o toto právo bojovat, než se jim ho podařilo prosadit. Spolu s tím souvisí i jejich volební program, který slibuje tzv. chytré město spočívající například v on-line úřední desce, digitalizaci veřejné správy, v internetovém rozklikávacím rozpočtu města, síti chytrých pouličních lamp, nebo modernizaci stávajícího nepřehledného městského webu. Chtějí prosazovat kvalitnější informovanost občanů a jejich participaci na rozpočtování městských peněz, dále hodlají zavést místní referenda a registrovat dotazy občanů pro zastupitelstvo. V neposlední řadě chtějí ve městě důstojnější cyklodopravu a zkvalitnit odpadové hospodářství.

Možní spojenci v zastupitelstvu: ANO 2011 a Chrudimáci. Naopak nepřijatelná je Koalice pro Chrudim kvůli osobě Romana Málka a KSČM. Otevřená zůstává možnost vůči SNK ED, ODS a ČSSD.

Byznys s vodou, podpora developerů a záměr zbourat kino

Chrudim bývala kdysi baštou ODS a toto pravidlo přestává pomalu, ale jistě platit. A to jak po předchozích, tak zejména po těchto komunálních volbách, kdy se v souběhu s celostátní politikou očekával mírný nárůst preferencí občanských demokratů. Jenže nic takového se nepotvrdilo a ODS zůstane v Chrudimi dál na dně svých možností, tedy až na pátém místě, když získala 11,90 procenta odevzdaných hlasů, což stačilo opět pouze na tři křesla v městském zastupitelstvu. Zde zasednou Jan Čechlovský, Jiří Kubeš a Pavel Kobetič.

ODS se snažila Chrudimáky zaujmout sloganem „Volte mo(u)dře,“ ale nezabralo to. Nikdo dnes už nedá na prázdné fráze, protože voliči spíše upřednostňují konkrétní činy. A právě za ODS jich zůstala v Chrudimi celá řada, většinou však s kontroverzním podtextem. Stačí připomenout privatizaci výdělečné části byznysu s vodou, prosazování developerských projektů na úkor řadových občanů, nebo snahu zbourat letní kino. Nepomohla jí ani spřízněnost s Chrudimskou volbou, jejichž některé dřívější členy absorbovala letos do své kandidátky. Leccos naznačovaly i billboardy ODS umístěné na plochách, které mají dlouhodobě pronajaté zdejší developeři. Stejně tak tandem Čechlovský – Řezníček se považuje v Chrudimi za vyčpělý a proto se jej snaží některé strany roztrhnout. Sečteno, podtrženo – zdá se, že je zdejší ODS zralá pro generační obměnu, na které může do budoucna stavět svoji přívětivější tvář směrem k občanům.

Možní spojenci v zastupitelstvu: SNK ED, Koalice pro Chrudim a ČSSD. Nepřijatelná je KSČM. Otevřená zůstává možnost vůči ANO 2011, Chrudimákům a Pirátům.

Stop přestavbě nebezpečné komunikace I/37

Není v současnosti kontroverznějšího politika v Chrudimi, než je Roman Málek v čele Koalice pro Chrudim. Ne nadarmo si vysloužil mezi politickými konkurenty přezdívku „euroturista“ pro své časté absence na radnici, i když ho nyní nejčastěji zastihnete ve vlaku na cestě do Prahy za svým chlebodárcem, předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Ještě před čtyřmi lety patřil přitom k nejhlasitějším kritikům koalice SNK ED, ODS a ČSSD, aby k nim vzápětí přeběhl a mlčky s nimi splynul. Také jeho pracovní výstupy jsou sporadické, díky čemuž musel dvakrát podstoupit hlasování o svém odvolání z funkce čtvrtého místostarosty, které přežil vždy jen nejtěsnějším možným rozdílem. Možná i proto letos Koalice pro Chrudim ve volbách paběrkovala, skončila až na šestém místě s výsledkem 7,35 procenta odevzdaných hlasů a přišla tak o jeden mandát v městském zastupitelstvu. Romana Málka bude teď doprovázet na radnici už jen Jiří Hradec.

Málek se podobně jako ODS snažil voliče přesvědčit prázdnými hesly, a ani v jeho případě to nezabralo. Zval voliče na pivo, lákal je na hudbu Veselé trojky a především masíroval jejich smysly takřka po celý rok „nezávislými novinami“, v nichž si zahrál na prognostika. Podle všeho se ale přepočítal. Otevřel tím především nezahojené rány bývalých politických spojenců, kteří mají Málka zafixovaného jako toho, co je zradil. Ke kritikům se navíc přidali Piráti, kteří zpochybnili Málkovu erudici a už dopředu deklarovali, že je pro ně nekompetentní člověk s pochybnou minulostí. Také proto se Málek stal vedle KSČM nejnepřijatelnějším partnerem zdejších politických stran a hnutí. Z programu Koalice pro Chrudim se přitom nejzřetelněji vryla do paměti voličů Málkova snaha znemožnit přestavbu nebezpečné výpadovky I/37 na Slatiňany v příměstskou komunikaci s cyklopruhy po obou stranách a osvětleným přechodem pro chodce u zdejší autobusové zastávky. Co na to říct? Nejspíš by to chtělo vyměnit lídra, anebo se vrátit k dřívější osvědčené značce KDU-ČSL, jež na Chrudimáky zabírala. S koalou chrudimskou se to nejspíš už nikdy nepovede.

Možní spojenci v zastupitelstvu: SNK ED, ODS a ČSSD. Nepřijatelná je KSČM. Žádná další otevřená možnost prakticky neexistuje.

Deprivatizace vody a výstavba bytů pro sociálně slabší

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) stojí v novodobých dějinách Chrudimi vždy v opozičních řadách, přestože ji chtěly před čtyřmi lety přibrat do party SNK ED, ODS a ČSSD, když si nevěděly rady s patovou povolební situací a nechtěly ustoupit ze svých pozic. Nakonec jim vytrhl trn z paty již zmíněný přeběhlík Málek. KSČM se tak nakonec musela spokojit s funkcí šéfa finančního výboru města. Jak se zdá, členská základna KSČM postupně vymírá a přišla také o některá volební témata. Právě to se mohlo negativně promítnout do volebního výsledku, protože i KSČM ustupuje ze svých dřívějších pozic. Současný výsledek 7,06 procenta znamená ztrátu jednoho křesla v městském zastupitelstvu a dvě místa pro zastupitele Pavla Žampacha a Jaroslava Moučku.

Těsně před volbami oslovil zastupitel a šéf finančního výboru města Jaroslav Moučka všechny kolegy v zastupitelstvu s žádostí o provedení auditu v obou vodárenských společnostech v Chrudimi kvůli možnému pochybení při nakládání s financemi. KSČM tím jasně deklarovala, že zvedne hlas pro deprivatizaci vody. Stejně tak se netají tím, že nesouhlasí s neustálým dotováním katolické církve v Chrudimi z městské pokladny a je proti masivní developerské výstavbě ve městě. Naopak podpoří výstavbu sociálních bytů ze státních a městských prostředků, nebrání se ani on-line přenosům ze zastupitelstva na internetu, je pro revitalizaci letního kina, dále pro rovný přístup ke všem stavebníkům, pro zavedení vodovodního řadu do všech domácností v Chrudimi nebo pro financování oprav zanedbané městské infrastruktury.

Možní spojenci v zastupitelstvu: neexistuje prakticky žádná z možností. Nepřijatelná je Koalice pro Chrudim kvůli osobě Romana Málka.

Re-use centrum a multifunkční hřiště pro všechny věkové kategorie

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) doplatila v Chrudimi na roli jakéhosi otloukánka SNK ED a ODS. Stejně tak na celostátní politiku vlastní strany. A do třetice na to, že nedokázala pod vedením poslance Jana Chvojky včas omladit svoje řady. To je také nejspíš důsledek strmého pádu ČSSD, která kdysi v Chrudimi komunální volby vyhrávala. A dnes? Patří jí až poslední osmá příčka, zisk pouhých 5,99 procenta odevzdaných hlasů a jediné křeslo v městském zastupitelstvu, do něhož usedne staronový městský zastupitel Tomáš Vondráček.

Chvíli to vypadalo nadějně. Zejména poté, co řady ČSSD rozšířili na poslední chvíli aktivisté, bratři Marek a David Točoňové, z jejichž dílny pochází například vítězný projekt Desatera tzv. Re-use centrum, nebo nápad vybudovat v Chrudimi multifunkční hřiště pro všechny věkové kategorie. Také volební program ČSSD zněl víc než slibně. Avšak důvěra voličů v ČSSD byla už mezitím silně otřesena. A to i uvnitř samotné sociální demokracie, která očividně stárne, nestačí držet krok s okolním světem a technologiemi a je i názorově rozpolcena jak na celostátní úrovni, tak i v Chrudimi. To se projevilo mimo jiné v tom, že někteří řadoví členové ČSSD dali tentokrát hlas Hnutí ANO 2011, protože nesouhlasí se stylem vedení organizace, který praktikuje již zmíněný poslanec Chvojka, a rádi by viděli na jeho místě někoho jiného, kdo se bude věnovat sociálním demokratům v Chrudimi na plný úvazek a nikoli jen občas z Prahy. Co dál? ČSSD by nejspíš měla sloučit obě svoje místní organizace v jednu a postavit ji na zcela nových základech. Především ji ale doplnit o mladé fundované odborníky a dřívější generaci využívat jako poradní sbor starších. Zároveň by se měla ČSSD oprostit od dosavadního vazalství na SNK ED a ODS a začít prosazovat vlastní, sebevědomější komunální politiku. Poslední týdny totiž ukázaly, že na to ČSSD má potenciál.

Možní spojenci v zastupitelstvu: SNK ED, ODS, Koalice pro Chrudim a KSČM. Otevřená zůstává možnost vůči ANO 2011, Chrudimákům a Pirátům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here