Den zdraví a Běh naděje v Chrudimské nemocnici

0
1164
Foto: Roman Zahrádka

Ve středu 10. října se v areálu Chrudimské nemocnice uskuteční podzimní Den zdraví spojený s Během naděje, jehož výtěžek půjde na výzkum rakoviny. Tradiční akci, která začne o půl desáté a potrvá do 15 hodin, pořádají Chrudimská nemocnice, město Chrudim, projekt Zdravé město a místní Agenda 21.

Hlavní témata? Zdravá výživa, kožní znaménka, testy na cholesterol či prevence rakoviny

Den zdraví má hlavně nabádat k péči o zdraví a předcházení nemocí pomocí preventivních vyšetření. V rámci bohatého programu se představí STK pro chlapy – projekt prevence českého olympionika Petra Koukala. Lidé si budou moci dát zkontrolovat kožní znaménka nebo udělat anonymní testy na HIV. Zájemci si vyslechnou rady a tipy zaměřené na správnou výživu, změří si hladinu cholesterolu. K dispozici bude i poradna o očkování nebo informace o projektu Bellis od Aliance žen s rakovinou prsu. „Zdraví, jak víme, je to nejcennější, co člověk má. Dny zdraví jsou tu od toho, aby se návštěvníci s nemocnicí seznámili i jinak než z pozice pacienta, který dovnitř vchází s problémem,“ uvádí ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková.

Šek od elektrárny pomůže jednotce intenzivní péče

I letos bude předán šek od společnosti Elektrárny Opatovice, tentokrát ve výši 300 tisíc korun. Bude využit k nákupu telemetrie pro sedm lůžek na jednotce intenzivní péče. „Jde o systém vzdáleného monitorování EKG tak, aby bylo možné sledovat i pacienty, které přímo nevidíme. Cílem je odhalení srdečních arytmií či jiných poruch, které se projevují pouze občas a nemusí být při jednotlivém záznamu EKG zachyceny,“ vysvětluje náměstek pro léčebnou péči Chrudimské nemocnice Tomáš Tomek.

Důležité je hýbat se a nebýt obézní

Běh naděje se poběží od 9.30 do 14.00 hodin. Jeho účelem je udělat něco pro své zdraví, získat z příspěvků účastníků peníze na výzkum rakoviny a vyjádřit solidaritu s nemocnými. Trať je možné absolvovat jakkoli: kromě chůze a běhu třeba na vozíku, na kole, s kočárkem nebo se psem. „Běhu se pravidelně účastní zhruba osm stovek účastníků, převážně dětí a žáků z chrudimských škol. Doprovodný program vždy zajišťují organizace, které s městem Chrudim pravidelně spolupracují. Víme, že děti trpí nedostatkem pohybu a obezita už v útlém věku není výjimečná. Proto se je i touto akcí snažíme motivovat,“ říká chrudimský starosta Petr Řezníček.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here