Pavel Štěpánek: Znáte někoho jiného, kdo se dobrovolně postavil za miliónový dluh, který nezpůsobil?

0
2383
Lídr chrudimských Pirátů Pavel Štěpánek. Foto: z archivu Pavla Štěpánka
Lídr chrudimských Pirátů Pavel Štěpánek v rozhovoru pro Noviny Chrudim uvedl, že je v rodinné insolvenci, když se postavil za dluh své manželky, způsobený její matkou, který nebyli schopni řádně ufinancovat. Štěpánek se s touto informací netajil před politickými partnery před volbami, ani poté. Musel však reagovat na kampaň webu Chrudimské noviny, jež se snaží vytvořit z dané situace senzaci na základě anonymní diskuze, která je pro čtenost tohoto webu stěžejní.

Pomoc přátel a kamarádů v nouzi

Pavel Štěpánek hovoří však o insolvenci, do které se dostal ne vlastním přičiněním, naprosto otevřeně v duchu toho, co je blízké Pirátům, které zastupuje. „Celé to vzniklo tak, že moje manželka koupila dům pro svoji mámu s tím, že se bude tchýně starat o hypotéku. Bohužel, přestala platit a nereagovala ani na výzvy k zaplacení, aniž jsme o tom s manželkou věděli, takže nám to všem přerostlo přes hlavu,“ říká lídr pirátské kandidátky. Jak dodává, podnikal v uvedenou dobu na horách. „Jak asi všichni tuší, podnikání na horách je závislé na přírodních podmínkách, a bohužel poslední roky nebyly v tomto ohledu příznivé, proto jsem nebyl schopen řádně splácet všechny závazky, plynoucí z nesplácené hypotéky. Museli jsme dokonce s manželkou požádat přátele a kamarády o pomoc, abychom na insolvenci vůbec dosáhli, protože celkový dluh se vyšplhal přes milión korun,“ reaguje Štěpánek na anonymní výtku, že se měl účelově snažit zaplatit z dluhu co nejméně.

Splácím nyní měsíčně asi 12 tisíc korun

V diskuzi výše uvedeného webu bylo Štěpánkovi rovněž anonymně vyčítáno, že účelově pracoval za minimální mzdu v chrudimské kavárně Smé Café. „Ano, je pravda, že jsem pracoval za minimální mzdu, a mělo to svůj důvod. Podnikání je poměrně psychicky náročné a já potřeboval mít na čas čistou hlavu, abych si ujasnil co dál, a mohl se zároveň věnovat rodině. Právě to, že jsem mohl chodit s čistou hlavou do kavárny, kterou mám přímo pod barákem, mi dávalo prostor k přemýšlení. Také proto jsem zvolil toto řešení. Po celou dobu insolvence splácím řádně, a i když to bylo na čas u spodní hranice, je možné, že splatím dluh ve stoprocentní výši,“ vysvětluje důvody přechodného zaměstnání v kavárně Pavel Štěpánek, který je v současnosti koordinátorem KS Pardubického kraje České pirátské strany, vedoucím krajského mediálního odboru a asistentem poslance Mikuláše Ferjenčíka. Jak dodává, splácí nyní rodinné dluhy částkou ve výši asi 12 tisíc korun měsíčně. „Nadšení z toho samozřejmě nejsme. To, že se to bude probírat veřejně, jsem však očekával, i když mnohem dříve,“ dodává Štěpánek. Jakoby chtěl poukázat na skutečnost, že se tak děje až nyní s evidentní snahou zdiskreditovat nově rodící se radniční koalici, jíž jsou Piráti součástí.

Do politiky jsem vstoupil dříve, než dluh vznikl

Vstupoval jste tedy do politiky s úmyslem smazat dluhy, jak to čtenářům Chrudimských novin podsunuje pisatel Jakub Valenta? „Do politiky jsem vstupoval v roce 2010, kdy jsem postavil první pirátskou kandidátku v Chrudimi. Tedy mnohem dříve než dluh vznikl. Moje motivace jsou přitom pořád stejné. Chci prosazovat pirátskou politiku. Z nadprůměrného platu, který by mi zaručila případná funkce, budou profitovat pouze mí věřitelé, nikoliv já osobně,“ odpovídá na otázku Štěpánek. Podle dostupných informací by mu to umožnilo zaplatit 100 procent pohledávky ještě před dovršením pětiletého období pro oddlužení, přičemž zákon ukládá povinnost zaplatit během pěti let alespoň 30 procent, na což by mu stačila i minimální mzda.

Máte, Pavle, skutečně korupční potenciál? „Korupční potenciál vytváří charakter člověka, nikoliv jeho finanční situace. Znáte někoho jiného, kdo se postavil dobrovolně za miliónový dluh, který nezpůsobil? Měl jsem na výběr. Ten závazek jsem mohl odmítnout, ale na to svou rodinu příliš miluji,“ říká závěrem Pavel Štěpánek.

Pavel Štěpánek. Foto: z archivu Pavla Štěpánka


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here