Poslanec Jan Chvojka už nešéfuje chrudimským sociálním demokratům. Byl nahrazen Petrem Čápkou

0
1448
Chrudimský poslanec Jan Chvojka s předsedou Ústavního soudu ČR Pavlem Rychetským. Foto: www.cssd-chrudimsko.cz

Místní organizaci ČSSD v Chrudimi už nepovede poslanec Jan Chvojka. Rozhodla o tom členská základna zdejší sociální demokracie, která si zvolila do svého čela Mgr. Petra Čápka. Místopředsedkyní se pak stala bývalá tajemnice chrudimské ČSSD Božena Pekařová.

Chrudimská ČSSD v komunálních volbách propadla

„Nastal čas pro obrodu uvnitř sociální demokracie a tohle byl přirozený krok,“ říká jeden z členů organizace, který si nepřeje být jmenován. Chvojkovi přitom vyčítá, že se dění v Chrudimi věnoval jen okrajově a podcenil komunální volby, v nichž chrudimská ČSSD, která svého času volby ve městě vyhrávala, naprosto propadla. Výsledkem toho je pouze jeden mandát v novém městském zastupitelstvu, který zastává Tomáš Vondráček.

Existence dvou místních organizací je neefektivní

Jan Chvojka zůstává zatím v čele Okresního (i krajského) výkonného výboru ČSSD, ale i to se může zakrátko změnit. V prosinci se má totiž sejít okresní konference sociální demokracie, která může zvolit do svého čela někoho jiného a někteří chrudimští sociální demokraté s tím i počítají. Stejně tak by si přáli i sloučení obou místních organizací ČSSD v Chrudimi, přičemž tu druhou, menší vede bývalá zastupitelka města a Chvojkova asistentka Ilona Jeníčková. „S ohledem na to, že členská základna hodně zestárla, je existence dvou organizací neefektivní. Navíc byla druhá organizace využívána k nejrůznějším handlům na kandidátce, což sociální demokracii rovněž neprospělo. Proto je sloučení obou organizací na místě,“ je přesvědčen nejmenovaný člen chrudimské ČSSD.

Řada místních sociálních demokratů volila raději ANO

První organizace má přitom asi 55 členů, druhá čtrnáct. Spousta z nich však na schůze nedochází a nevyvíjí žádnou činnost. Někteří proto, že nesouhlasili se stylem dosavadního vedení chrudimské ČSSD nebo s dřívější celostátní politikou strany. Ne zřídka proto volili jak v celostátních, tak komunálních volbách ANO. Stejně tak jsou někteří chrudimští členové nespokojeni s tím, že místní organizace nenabídla řadě bývalých členů návrat do ČSSD, jak k tomu vybídlo nové celostátní vedení strany, přestože jsou mezi nimi odborníci, kteří by byli sociální demokracii v Chrudimi k užitku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here