Tomáš Zdražil: představa opravených, neponičených a čistých dětských hřišť v Chrudimi je reálná

0
863
Tomáš Zdražil (na snímku) chodí se svými dětmi přes celou Chrudim do sídliště U Stadionu, aby si s nimi mohl bezpečně hrát na zdejším dětském hřišti. Foto: Sandra Nováková

Setkal jsem se s vrchním strážníkem Městské policie Chrudim Lukášem Dvořákem, abychom spolu prodiskutovali můj článek zveřejněný v Novinách Chrudim pod názvem „Dětským hřištím v Chrudimi schází pozitivní zkušenost rodičů i dětí“. Jelikož jsem v něm zmínil větší bezpečnost na dětských hřištích za využití městského kamerového systému, poskytl mi Lukáš Dvořák nejen svoje vyjádření, ale rozebrali jsme spolu i silné a slabé stránky mojí představy.

Eliminace vandalismu a nežádoucích osob

Dospěli jsme společně k závěru, že pokud by byly kamery u hřišť rozmístěny, tak by to mělo významnou preventivní funkci, a to: eliminování vandalismu mladistvými, eliminace výskytu nežádoucích osob, které na dětské hřiště nepatří, například opilé osoby, či osoby, jež po sobě zanechávají na místě injekční stříkačky, jako třeba nedávno na hřišti U Stadionu. Zároveň by mohl tento kamerový systém sloužit jako doplňkový nástroj k upozornění v případě úrazu dítěte. Doplňkově proto, že je za stávajícího stavu pro strážníky nereálné 86 400 sekund za den monitorovat stav na hřištích.

Tomáš Zdražil si chodí hrát se svými dětmi na hřiště v sídlišti U Stadionu. Foto: Sandra Nováková

Instalaci dalších kamer brzdí problematická dohoda s vlastníky pozemků

Samozřejmě vše má svá úskalí, a to je i finanční náročnost vybudování tohoto systému, jeho následná obsluha a neméně podstatná je i spolupráce s vlastníky vhodných míst pro umístění kamerového systému. Vhodná pozice je vždy taková, která nebrání výhledu kamer, je na místě signál a dostupná elektřina. Pokud se tato místa najdou, stává se, že je s vlastníky problematická dohoda, což je paradoxní, protože se městská policie stará o naše bezpečí a v tomto případě jde o ideální preventivní systém. Vzhledem k tomu, že Lukáš Dvořák není jen strážník, ale i otec, tak se mnou souhlasí s oplocením dětských hřišť. Je to podle něj jedno z levných a efektivních řešení.

Bez střepů, odpadků, nedopalků a injekčních stříkaček

Probrali jsme spolu na závěr i moji představu hřiště, které je opravené, nezničené, bez odpadků a nedopalků, bez střepů či injekčních stříkaček, o které by se dítě mohlo poranit. Je nejen úžasná, ale co je podstatnější, je i reálná. Proto budu jako otec od dětí apelovat na příští vedení města, aby se zasadilo o tyto změny, i když je mi jasné, že to nepůjde ihned najednou na všech hřištích, ale věřím, že postupné zavedení se podaří prosadit. Současně vás jako rodič žádám, pokud vás osloví městská policie s žádostí o umístění kamerového systému, o součinnost. Slouží to nejen k našemu bezpečnějšímu prostředí, ale hlavně našim dětem. A na kom by nám mělo záležet víc?

Napsal: Tomáš Zdražil

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here