Přednáška o malebné lokalitě v Rusku v Městském kině Chrudim

0
616
Foto: Libor Drahoňovský

V chrudimském kině se ve středu 31. října uskuteční přednáška o Rusku. Připravil si ji cestovatel Libor Drahoňovský, který se zajímá o země bývalého Sovětského svazu, Balkán, Orient i naši republiku. Začátek je v 18 hodin; lístky jsou v předprodeji v Divadle Karla Pippicha, informačním centru a také online na odkazu www.chrudimsobe.cz.

Povodí řeky Severní Dviny: kraj bohatý na tradice a lidovou kulturu

Libor Drahoňovský cestuje především na vlastní pěst, často autostopem. Tento „dobrodružný“ způsob dopravy bývá spojen s pozváním do domácností na čaj, k prostřenému stolu, v Orientu spíše k prostřené podlaze. a někdy i na nocleh. Cestovatel tak má jedinečné podmínky k zevrubnějšímu poznání jednotlivých etnik a národů. Mnohdy i vzniknou vřelá a trvalá přátelství.

Téměř dvacet let dokumentuje Drahoňovský evropské části severního Ruska a Ural. Ve středu čeká návštěvníky kina povídání zaměřené hlavně na povodí řeky Severní Dviny: „Vydáme se do oblasti, která ve středověku představovala důležitou dopravní spojnicí při plavbách Rusů na Ural a později i na Sibiř. Od 16. století se po ní vozilo také zboží z Ruska do Evropy a naopak. Tak tomu bylo až do počátku 18. století, kdy car Petr Veliký dobyl na Švédech východní část Baltského moře a založil Sankt Petěrburg,“ říká etnolog a cestovatel.

A dodává: „Do té doby bylo jediným ´oknem do Evropy´ přístavní město Archandělsk poblíž ústí Severní Dviny do Bílého moře. Region v povodí Severní Dviny je bohatý na spoustu klášterů, dřevěných kostelů, kaplí i obytných domků připomínajících ilustrace z ruských pohádek. V této oblasti se dodnes uchovalo mnohé z ruského folklóru a tradic.“

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: Chrudimská beseda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here