ANO, Chrudimáci, Piráti a ČSSD podepsali koaliční smlouvu. Chtějí spolu vést v příštích čtyřech letech město

0
1333
Starosta města Ing. František Pilný, MBA (ANO 2011). Foto: Sandra Nováková

Zástupci Hnutí ANO 2011, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD podepsali ve středu 31. října koaliční smlouvu i programové prohlášení (tedy o den dříve než bylo deklarováno), na jejichž základě se budou v pondělí 5. listopadu od 16 hodin ve Velkém sále Muzea ucházet na ustavujícím veřejném zasedání nově zvoleného městského zastupitelstva o důvěru kolegů. Disponují přitom nejtěsnější možnou většinou čtrnácti hlasů z celkových sedmadvaceti. I tak se dá ale očekávat, že se Chrudim po dlouhých osmadvaceti letech dočká změny stávajících poměrů na radnici, pro které se vyjádřila více než polovina chrudimských voličů.

Starosta Řezníček naléhal na ČSSD, ale neuspěl

Situaci se ještě na poslední chvíli snažil zvrátit dosluhující starosta Petr Řezníček (SNK ED), když opakovaně přesvědčoval Tomáše Vondráčka (ČSSD), aby od podpisu koaliční smlouvy ustoupil. Nebyl však sociálními demokraty vyslyšen, neboť ti upřednostnili změnu před zakonzervováním současného stavu. I tak by ale dřívější koalice SNK ED, ODS, ČSSD a Koalice pro Chrudim nebyla schopna vládu ve městě poskládat dohromady a musela by přesvědčovat některou z dalších stran, což by si vyžádalo další zdlouhavé vyjednávací martyrium. Navíc proti vůli většiny voličů.

Minulé vedení se nejprve zajímalo o vládu, my o to, co chceme dělat, říká Pilný

„Jsem rád, že po dvanácti letech bude v Chrudimi zvoleno vedení města v řádném termínu a nepotáhne se to jako před čtyřmi nebo osmi lety. Poprvé došlo také k tomu, že bylo před podpisem koaliční smlouvy zpracováno programové prohlášení budoucí městské rady, což je v Chrudimi unikát, protože minulé vedení města zpracovalo programové prohlášení teprve až půl roku poté, co existovalo a fungovalo. V nově vznikající koalici jsme šli obrácenou cestou – nejprve jsme si ujasnili, co všechno chceme v Chrudimi dělat a kterým směrem by se město mělo ubírat. A teprve na základě toho vznikla naše koalice,“ říká městský zastupitel František Pilný (nezávislý za ANO), který by se měl stát novým starostou města.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here