Když psi štěkají a karavana táhne dál

0
288
Foto: Pixabay.com

Zdá se, že někteří nepochopili dobu, ani situaci, v níž se ocitli, a nedovedou se s tím smířit. Také proto straší svoje spoluobčany nejrůznějšími pseudokauzami, historkami a pomluvami. Zářným příkladem jsou události posledních dní, kterými se jako červená nit táhne nenávist některých politiků a s nimi spřízněných lidí vůči novému vedení města.

Podpásová předvolební rétorika bohužel neustává

Na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva jsme přitom slyšeli od bývalého starosty slova o narovnání vztahů mezi koalicí a opozicí, jenže to, co vychází od následujícího dne z útrob radnice, svědčí o naprostém opaku. V podstatě se pokračuje v předvolební podpásové rétorice, která očerňuje nové chrudimské představitele v očích občanů i úředníků a líčí je jako neschopné, zadlužené či naivní jedince, kteří nejsou schopni řídit město. Znejisťují tím hlavně městské úředníky, kteří volají a dotazují se, co s nimi bude, kdo z nich je na odstřel, a žádají informace.

Synonymum konzervativního směřování města

Dobře si přitom pamatuji dobu před čtyřmi lety, kdy se měsíce vyjednávalo o radniční koalici, zatímco městský úřad bezchybně fungoval dál, aniž k tomu potřeboval politiky. Nyní je situace podstatně příznivější, neboť se podařilo po dlouhých letech sestavit koalici v řádném termínu na základě programové shody. To předtím také nebývalo zvykem a nikdo přitom necítil nejistotu z toho, co bude dál. Chápu, že se v Chrudimi téměř třicet let nic neměnilo. Za celou tu dobu se vystřídali pouze čtyři starostové a jedno jméno zůstávalo pořád stejné. Bylo synonymem konzervativního směřování města. Tentokrát se však občané v naprosté většině rozhodli pro změnu a vyslali politikům jasný signál: „Chceme na radnici nové tváře!“ A tak je tam máme, i když se to někomu třeba nelíbí. Je však třeba to respektovat jako u předchozího vedení.

Ohlídejme si, aby nebyla změna udušena hned v zárodku

Kdo říká opak, není demokrat – jen uražený egoista, který neunesl vlastní porážku. Právě v tom je současná éra úžasná, že vidíme každého v pravém světle. Možná si teď někteří pod vlivem těchto skutečností říkáme, že jsme měli pro změnu hlasovat daleko dříve. Inu, stalo se. Důležité je, že jsme se nakonec rozhodli a dali změně šanci. Stejně tak bychom si měli pohlídat, aby ti, co nám ustavičně kázali o morálce a demokracii, ji neudusili hned v zárodku. Jak se říká: „Psi štěkají a karavana táhne dál.“ Tomuto rčení odpovídá i mise současné čtyřkoalice, která má právo nejen na dobu hájení, ale i na to, aby převedla svoje myšlenky do praxe bez ohledu na to, že jí někdo doporučuje pokračovat v dřívější linii. To jsme pak nemuseli chodit k volbám…

Proto, milí úředníci, nedejte na slova kdejakého zamindrákovaného pisálka, k němuž se sbíhají strýčkovy drby z radnice, a vyčkejte situace. Nikdo totiž nepřišel dobývat radnici jako kolonii, ani sekat hlavy, jen řádně převzít správu města na základě mandátu občanů. Přes to nejede vlak. A pokud jste ke své profesi poctiví, pak už vůbec nemusíte mít strach, protože bude zapotřebí každého z vás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ