Přednáška o vzniku státu a Československých legiích ve Vodních zdrojích

0
1792
Foto: Pixabay.com

V přednáškové síni Vodních zdrojů Chrudim se v úterý 20. listopadu můžete dozvědět zajímavé souvislosti a fakta o Československých legiích a vzniku samostatné Československé republiky. Od 18 hodin o nich pohovoří osoba na slovo vzatá: plukovník generálního štábu Eduard Stehlík.

Eduard Stehlík – vojenský historik známý i z televizní obrazovky

Uznávaný historik a spisovatel, který se zaměřuje na novodobé dějiny našeho státu, zejména na období 1914–1956, je znám i z televizní obrazovky. Ve spolupráci s Českou televizi totiž v letech 2006 až 2008 připravoval pořad Historický magazín a často vystupoval jako glosátor válečných a vojenských dějinných událostí. Eduard Stehlík také působil ve Vojenském historickém ústavu v Praze a v současnosti je ředitelem odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR a zároveň předsedou rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Mnichovská zrada? Měli jsme bojovat!

Napsal desítky převážně odborných publikací, z nichž asi nejznámější jsou díla o Lidicích, hraničářích a legionářích a také lexikony o tvrzích a tzv. těžkých objektech československého opevnění z let 1935 až 1938. V této souvislosti stojí za zmínku Stehlíkův názor, že „Mnichov ohnul národu páteř, měli jsme bojovat. Prohráli bychom, ale bylo by to lepší než vzdát se bez boje“.

Letos v zářijové debatě v Českém rozhlasu dokonce uvedl: „Klademe si otázku, jestli jsme se měli bránit. Ale na nás nikdo nezaútočil. Je otázkou, jestli Hitler na podzim 1938 s vojenským řešením aktivně počítal.“ (…) „Německá armáda zůstala na mírové organizaci. Povolali několik tisíc záložníků, kteří nastoupili na podzimní cvičení, ale k žádným zásadním přesunům proti Československu nedochází.“ (…) Dle Stehlíkova mínění, kdybychom v září 1938 bojovali, „nebyli bychom vnímáni – a jsme tak vnímáni a sami si to zhoršujeme – jako země, která když o něco jde, tak stáhne ocas a nechá se převálcovat“.

Lze očekávat, že úterní přednáška v Chrudimi bude velmi podnětná a v následné diskusi nejspíš dojde i na další ožehavá témata.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here