Kultura v Chrudimi? Schází jí propojení s akcemi jiných organizárů a kvalitní informace, píší občané

0
746
Z debaty v Muzeu o budoucnosti letního kina v Chrudimi. Foto: z archivu Richarda Herbsta

Že i diskuze, pod níž jsou podepsáni autoři pravými jmény a nikoli anonymové, může být plodná a k věci, dokazují komentáře pod postřehem „Podněty přibývají, Chrudimská beseda však nereaguje“ na sociálních sítích. Do této debaty se totiž zapojilo hned několik občanů města, kteří přinášejí jak svoje návrhy, tak i předkládají osobní zkušenosti, jež s dosavadním fungováním dotčené městské organizace mají.

Je to Potěmkinova vesnice, namítá bývalá zastupitelka

Celou debatu nastartovala obligátním požadavkem na obměnu vedení Chrudimské besedy Marcela Kopecká. „Asi by bylo dobré už vyměnit vedení,“ napsala jako první. Na její slova vzápětí reagovala bývalá zastupitelka a kandidátka na starostku města Ivana Verner, dříve Hrochová (Chrudimská volba), která odepsala: „No, to se mělo udělat před deseti lety, minimálně. Ale je to taková Potěmkinova vesnice. Ještě když jsem byla v zastupitelstvu, jsme na to upozorňovali, ale bylo to neprůstřelné jako jiné věci v Chrudimi. Třeba se to nyní začne měnit.“

Má naše město provozovat restaurace?

Do debaty vstoupil i známý diskutér a zdejší kavárník Richard Alexa. „Přesně – propojení kultury s podnikáním tu propastně chybí,“ napsal s poukazem na dosavadní úspěšnou praxi v oblasti kultury v Litomyšli a Hronově. „Roky tu je u vedení ODS, která má plná ústa podnikatelů, ale asi to platí jen na vládní úrovni a jen pro někoho. Nebo když se chci vyšvihnout do Poslanecké sněmovny, tak to tu rozhýbal a na náměstí hrál kde kdo,“ dodal Alexa ve zjevné narážce na dřívějšího starostu a místostarostu Jana Čechlovského (ODS), který byl ve městě zodpovědný právě za kulturu. Podle Alexy chybí chrudimské kultuře propagace hodná 21. století, ze strany úředníků pak včasné kontaktování podnikatelů v lokalitách, kde se akce konají, s nabídkou, aby se do nich zapojili například zajištěním občerstvení. A ptá se zároveň, jestli má restaurace provozovat město.

Schází celoroční kalendář akcí, který by se dal doplňovat

S nejobsáhlejším komentářem přišel Tibor Schwarz za Zelený dům Chrudim. „Máme jako organizátoři akcí problém s tím, že dopředu nevíme, co se v jaký čas pořádá. Dával jsem to jako podnět na Chrudimská desatera, ale stále nic. Dával jsem podnět i na Zdravé město a místní Agenda 21 Chrudim. My, co také něco organizujeme, tak je nám líto, že se akce kryjí. Lidé jsou pak naštvaní. Případně za nás od roku 1997 probíhá akce Vánoční zpívání v parku, kterou podporuje Město Chrudim, původně pod ochránci, nyní pod Zeleným domem Chrudim. Původní termín do roku 2014 byl 23. 12. od 17 hodin, ale Chrudimská beseda vymyslela Zpívání na schodech také v roce 2015 a také od 17 hodin. Prý je to už tradice… Město Chrudim i Beseda přitom věděly, že právě v tento čas a dobu to bývá už podvacáté na Střelnici. A pozor, po domluvě s Chrudimskou besedou jsme akci Vánoční zpívání v parku tedy přesunuli na 22. 12. na 16 hodin a představte si, Město Chrudim uspořádalo loni s Chrudimskou besedou Zpívání s Bonifantes od 16 hodin 22. 12. na Resselově náměstí. Město Chrudim tak ve stejný čas nabízí a platí dvě akce. Copak je tak těžké udělat dopředu kalendář na celý rok? Pak se můžeme různě přizpůsobovat a průběžně akce přidávat. Takhle se buď neděje nic a nebo je několik akcí naráz a nedá se to vše stihnout. To bych měl jako podnět,“ píše mimo jiné pod článkem Tibor Schwarz.

Akce v Pardubicích a ve Slatiňanech ohlašuje městský rozhlas

Ke komentáři Tibora Schwarze se přidala Regína Gauglitz: „Zelený Dům Chrudim – ano, to je přesně tak, jak píšete. Vyhánět lidi z Chrudimi je největší problém, ale natáhnout je zpět bude ještě horší. Vůbec by nebylo špatné udělat sólo schůzku, na kterou by přišel ten, kdo k jakékoliv akci může jakkoliv přispět a udělat kalendář v dostatečném předstihu. Bylo by to super.“ Místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) k tomu připsal: „Souhlasím s vámi!“ Adam Bleha vzápětí píše: „Měl by se vyzkoušet městský rozhlas, aby lidé měli přehled o dění ve městě. Inspirace ze Slatiňan.“ Jeho návrh podporuje i Tibor Schwarz ze Zeleného domu Chrudim: „Kdo jsme občas v Pardubicích, tak tady to funguje. Magistrát Pardubic tu často zve na nějaké akce a nebo připomíná uzavírky konkrétních ulic pro auta během různých sportovních závodů. Lidem to nevadí, přijde mi to jako docela dobrý nápad.“ Tolik tedy z diskuze občanů města na téma Chrudimské besedy. Na všechny názory se pochopitelně nedostalo, některé další musely být zkráceny. Jedno je však jisté, že se dá slušně a věcně diskutovat, ať už jde o jakýkoli problém v Chrudimi. Ještě cennější jsou pak podněty občanů, kterým není chod našeho města lhostejný a jejich návrhy mohou přinést do jeho fungování pozitivní směr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here