Opozice dělala ramena, používala vulgarismy a rozplakala šéfku městské kasy. Ničeho ale nedosáhla, jen hádek

0
769
Foto: Kodl Cr

První řádné zasedání městského zastupitelstva splnilo do puntíku to, co se od něho očekávalo. Bylo plné ostrých slovních výpadů opozičních politiků, kteří, zdá se, se ještě nevyrovnali s nedávnou porážkou v komunálních volbách a chytali se každé příležitosti jak ukázat, že jsou „schopnější“ než současná radniční koalice. Šlo ale v podstatě jen o tři „ukřivděné“ zastupitele – Petra Řezníčka (SNK ED), Jana Čechlovského (ODS) a Romana Málka (Koalice pro Chrudim).

Málek se zajímal, proč se pořizuje videozáznam ze schůze

Jako první vystartoval již zmíněný Málek, který se dotazoval, proč je ze zastupitelstva pořizován videozáznam. Chtěl vědět, zda je to soukromá iniciativa nebo zakázka města, a jak je pro něj typické, stěžoval si přitom na pořizovatele záznamu, který prý před časem znehodnotil jeho veřejné vystoupení nekvalitním zvukem. Jak ale záhy zjistil, video si objednalo vedení radnice. Pryč jsou totiž doby, kdy bývalé vedení města házelo této iniciativě klacky pod nohy s odůvodněním, že je pořizování videozáznamu z veřejné schůze zastupitelstva nezákonné. Stejně tak Piráti si dobře pamatují Čechlovského slova: „Nemaj nárok,“ když byli poprvé s kamerou ze zasedací místnosti městského úřadu neoprávněně vykázáni. To už je teď ale minulost. „Je to objednáno městem a nevidím jediný důvod, proč video z dnešní schůze stříhat,“ utnul debatu na toto téma starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

„Ať z nás nikdo nedělá blbce!“ zakřičel Čechlovský

Hned na úvod přišel na řadu hlavní bod programu celé schůze – schvalování rozpočtu města na příští rok, jehož jednotlivé kapitoly se snažila přihlížejícím zastupitelům objasnit vedoucí Finančního odboru MěÚ Chrudim Hana Vránová a udělala to s pečlivostí sobě vlastní. Jde totiž o víc než 400stránkový dokument. Proto ji dohnala k slzám nevybíravá polemika zastupitelů, kterou rozvířila opozice, když zjistila, že ne vše, co navrhla těsně před vypršením svého mandátu zařadit do rozpočtu, bude současnou koalicí realizováno. Například Řezníčka s Čechlovským nejvíce namíchlo, že nebude v příštím roce uvolněno 11 milionů na vybudování sjezdu k městským sportovištím ze silnice mezi nemocnicí a sídlištěm U Stadionu. Nové vedení města chce totiž co nejvíce peněz soustředit nejprve na likvidaci „kostlivce ve skříni“, kterým je nevyhovující kanalizace v Medlešicích, kde městu vážně hrozí nemalé pokuty za vypouštění splašků ze septiků do Jesenčanského potoka. Situaci se sice snažil zlehčit zastupitel Řezníček tvrzením, že jde o letitý problém trvající od roku 1974, který chtěl přehodit na své předchůdce. Starosta Pilný na to měl ale opačný názor. „Rok 1974 si nepamatuji, protože jsem se narodil až v roce 1977, vím ale, že situace zašla tak daleko, že město téměř jistě nedostane už žádné další výjimky a bude mít co dělat, aby kanalizaci v termínu do roku 2020 vybudovalo. Nechceme riskovat pokuty, proto se nejprve soustředíme na vyřešení tohoto problému,“ odpověděl starosta Pilný. Termín „kostlivec ve skříni“ vadil však Čechlovskému, který se kvůli tomu obul do zastupitele Daniela Lebdušky (Piráti), jenž jej poprvé použil v rozhovoru pro Noviny Chrudim. „Je mi to proti srsti,“ uvedl Čechlovský k investiční akci, která vyjde město zhruba na 57 milionů korun. „Ať z nás nikdo nedělá blbce!“ přitlačil vzápětí na pilu lídr ODS.

„Šetříme a vše jsme tomu podřídili,“ říká starosta Pilný

Další názorová rozepře vznikla kolem dotací na sportovní kluby, kde minulé vedení přikleplo ještě v tomto volebním obddobí před ukončením svého mandátu po dvou milionech na konta futsalistů Era-Pack Chrudim a fotbalistů MFK Chrudim. Nové vedení města však tyto dotace zarazilo. „Byl by to precedens,“ namítal starosta Pilný, který vzápětí zdůvodnil, proč dostane půl milionu pouze Era-Pack a MFK ani korunu. „Era-Pack nás skvěle reprezentuje nejen doma, ale i v Evropě a ve světě. MFK už dostal novou tribunu a také jsme přihlédli k tomu, že zde zajišťují pořadatelskou službu městští strážníci, kteří zde odsloužili spoustu přesčasových hodin, které musí platit město ze svého,“ dokladoval Pilný výdaje městské pokladny. To zvedlo ze židle Řezníčka, jehož rozčílila zmínka o tribuně, kterou město zaplatilo na konci předminulého volebního období celou z pokladny města, ačkoliv na ni mohlo o rok později získat významnou dotaci. Bylo ale tenkrát před volbami a tak se spěchalo. Proto se Řezníček snažil odvést pozornost pomyslným srovnáním investic do divadla a tribuny, herců a diváků. Ale ani to na starostu nezabralo. „Šetříme a vše jsme tomu přizpůsobili,“ kontroval Pilný. Ostatně MFK Chrudim nebyl jediný, kdo přišel o dotaci. Stejně tak ji nezíská Centrum J. J. Pestalozziho. Větší dotace do profesionálních klubů vzápětí nedoporučila ani strážkyně městské pokladny Hana Vránová.

https://www.youtube.com/watch?v=A2J37k6UjQg

„Nedělejme z toho třetí světovou,“ domlouval starosta Málkovi

Řezníček cupoval i plánované výdaje do přehlednějšího městského softwaru, Málek zase investici do pořízení radaru ve Václavské ulici s poukazem, že jde o protekční zakázku (narážel přitom na sídlo firmy Františka Pilného a bydliště úředníka Petra Kopeckého), jež se údajně nevyplatí a která byla špatně vysoutěžena, až mu musel místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti) připomenout, která koalice zpackala výběrové řízení na tuto zakázku. Starosta Pilný ho vzápětí doplnil s tím, že radar bude využit jinde ve městě. Opozice kritizovala další úspory v rozpočtu, které rozebereme v samostatných materiálech, a atmosféra v sále pozvolna houstla. Málek nakonec dost nevybíravě poukázal na chybný údaj v rozpočtu, do něhož byly omylem zařazeny jiné dotace, než které tam měly být, a žádal vysvětlení od prvního místostarosty Petra Lichtenberga (Chrudimáci), který je zodpovědný za investice. Okamžitě však za něj zastoupila Hana Vránová, která vzala vinu na sebe a rozplakala se. „Je to moje chyba,“ řekla roztřeseným hlasem a nechtěně tak nastartovala další slovní přestřelku mezi zastupiteli, při které se Jiří Lesák (ANO 2011) obořil na Řezníčka, který dal hlasovat o návrhu rozpočtu, jenž vznikal ještě pod jeho vedením. „My to ale nechceme dělat jako vy a dělat to také nebudeme,“ vmetl bývalému starostovi do tváře Lesák. Řezníčkův návrh byl vzápětí zastupiteli odmítnut rozdílem pěti hlasů, zatímco rozpočet předložený novou radniční koalicí získal pohodlnou většinu a byl schválen. „Návrh rozpočtu má přes 400 stran. Stačilo proto poslat e-mail, na tuto drobnou chybu s předstihem upozornit a nedělat z toho na zastupitelstvu třetí světovou,“ domlouval Málkovi starosta Pilný, který se snažil uklidnit atmosféru a zastat se Hany Vránové podobně jako o chvíli později David Kasal (ANO 2011). To nakonec přimnělo k sebereflexi zastupitele Čechlovského, který se Haně Vránové omluvil s odůvodněním, že chápe, že plní politické zadání nového vedení města a že o ní ví, že je to svědomitá úřednice.

„Nebudeme tancovat, na to zapomeňte,“ ohradil se Řezníček

Starosta Pilný vzápětí poukázal, že by k chybě v návrhu rozpočtu nedošlo, kdyby byl na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva zvolen finanční a kontrolní výbor města, jak navrhoval, avšak opozice dělala obstrukce. „Není to tak, že se práskne bičem a že budeme tancovat. Na to zapomeňte!“ neudržel nervy na uzdě zastupitel Řezníček. Starosta Pilný proto směrem k němu prohodil: „Můžeme pokračovat. Klidně tu budeme další dvě hodiny,“ řekl v nadsázce, aby poukázal na zbytečně útočnou rétoriku opozice, která neustále odbíhala od projednávaných témat, a poprosil ji o věcnost a stručnost. Teprve až potom se začalo mluvit k věci, došlo na volbu obou výborů i k projednání většiny bodů programu schůze. Avšak jen do chvíle, kdy začala debata o tzv. opozičních schůzkách, při které začal Čechlovský hřímat, že se nebude nikoho dožadovat informací, že má na ně podle Zákona o obcích právo. Kasal mu na to smířlivě odvětil, že i opozice může mít zajímavé návrhy a právě k tomu jsou tyto schůzky určeny. Olej do ohně však přilil Řezníček, který začal mluvit o korektnosti, až přinutil Kasala zavzpomínat, jaká byla praxe vůči opozičním zastupitelům právě za Řezníčka. A hádky začaly znovu. Situaci nakonec odlehčil Málek, když požádal o nový zasedací pořádek, protože nechtěl sedět vedle koalice. Navíc mu větrák na stropu foukal přímo na hlavu a ta mu stydla. Sklidil za to posměšný potlesk. Před 21. hodinou se tak mohli zastupitelé konečně rozejít domů s veselejší náladou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here