Famácká vánoční nadílka pro klubáky i neklubáky v Městském kině Chrudim

0
633

Po roce opět přicházejí nejen Vánoce, ale i dárek Filmového klubu Nevídáno jeho příznivcům. Už ve čtvrtek 20. prosince si mohou do kina dojít pro Famáckou vánoční nadílku. Pásmo nejpovedenějších snímků od studentů FAMU opět vybral a klubovým večerem diváky provede chrudimský režisér Tomáš Pavlíček. Večírek plný svěžích novinek začne ve 20. hodin, vstup je zdarma.

Vkusná zábava a žánrová i tematická pestrost zaručeny!

Ve zhruba dvouhodinovém pásmu budou zastoupeny filmy hrané, experimentální i dokumentární. Nachystané menu, do něhož nejspíš nějaká ta lahůdka ještě přibude, vypadá takto:

Cukr a sůl (režie: Adam Martinec, hraný, 20 min.)

Na odlehlou samotu kdesi u Krnova přijíždí skupina kamarádů. Stejně jako každý rok přijeli oslavit své přátelství. Kájíček, Toník, Drobek přezdívaný Bonbón, Dalík, Pepa a jehně Bohunka. Třicátý šestý ročník je ale jiný: Staňa tu není. Autentický portrét skupiny lidí čelících vlastní smrtelnosti byl úspěšně uveden na MFF v San Sebastiánu a je volně inspirován poetikou Intimního osvětlení.

Ústí (režie: Lukáš Janičík, experimentální, 11 min.)

Ústecký kraj zobrazený jako střet přírodních a městských krajin. Výrazovými prostředky experimentálního snímku opracovává kamera struktury obou protichůdných sil a zkoumá, zda je možné mezi nimi nalézt nějakou rovnováhu či společnou řeč. Střih vznikal převážně přímo v kameře, přičemž každé políčko 16mm filmu je minimálně dvakrát exponované.

Zábava (režie: Martin Jeřábek, hraný, 7 min.)

Parta kluků přijíždí do vedlejší vesnice na zábavu. Jejich vize je jasná. Užít si hodně zábavy za málo peněz a třeba i sbalit nějaké ty holky.

Třikrát sláva (režie: David Payne, dokumentární, 11 min.)

Svérázný a odvážný pohled na život moderních českých Vikingů.

Roura (režie: Martin Jeřábek, hraný, 10 min.)

Bětka je mladá dívka z vesnice potýkající se s nečekaným těhotenstvím. Otcem dítěte je Michal, se kterým začíná společný život, ale není si jistá, zda s ním chce mít dítě. Přemýšlí tedy, jak mu tuto novinu oznámit. Dojemná sociální groteska připomene snímky Akiho Kaurismäkiho či Roye Anderssona.

3. poločas (režie: Jiří Volek, hraný, 27 min.)

Mára, vzorný otec dvou dětí a pracovník v továrně, touží po lepším životě pro svou rodinu. Jeho úsilí však maří jeho švagr Pája, teenager a člen partičky fotbalových chuligánů. Když Máru žena požádá, aby Páju usměrnil a šel mu dobrým příkladem, souběhem událostí se Mára dostane přímo do jádra agresivních fanoušků. A překvapivě není fascinován jen jimi, ale i Pájovou holkou Danou… Intenzivní a precizně zahrané filmové drama připomene pečlivým pozorovatelstvím britské či irské snímky z prostředí hooligans.

Sluší se dodat, že kromě filmů se publikum může těšit i na neokoukané hosty z filmového světa, které s sebou Tomáš Pavlíček přivede.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: KVIFF
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here