Chrudimská adventní výzva

8
407
Foto: z archivu Ivana Baboráka

Chrudim je a vždy byla městem kulturním. Máme tu krásné a bez nadsázky jedinečné prostory vhodné k pořádání nejrůznějších akcí, máme koncertní cyklus klasické hudby, ale i pestrou nabídku koncertů hudby populární, rockové a jazzové, máme divadlo, výstavy, happeningy, kurzy, přednášky, školy i vlastní umělecké soubory. Ale hlavně, a to je to nejdůležitější, máme velmi silné zázemí lidí, kteří jsou kulturně vzdělaní a věnují se umění buď přímo (jako aktivní amatéři, či profesionálové), nebo jsou jeho poučenými konzumenty. A z tak vzácného podhoubí čas od času musí nutně vzejít osobnost, která svým umem dalece přesáhne hranice regionu. A takovým člověkem je i mezzosopranistka Dagmar Pecková, která nejenže slaví úspěchy po celém světě, ale neváhá se o svůj um pravidelně dělit i s občany svého rodného města a kraje. Činí tak s nadhledem a s vysokou profesionalitou. Formou záštity i aktivní prezentace festivalu Zlatá pecka.

S vědomím, že podobné festivaly s úspěchem pořádají i daleko menší města, než je Chrudim (např. Skuteč, Litomyšl), a jsou na ně právem velmi hrdá, apelujeme na všechny strany sporu, který v Chrudimi vznikl, aby se pokusily o přiznání chyb, omluvu a smíření. Obyvatele města prosíme, aby si nenechali namluvit, že festival je předraženým podnikem pro elitu. Protože Zlatá pecka je festival připravovaný s láskou k rodnému kraji a pro všechny jeho obyvatele a bylo by skutečnou ostudou, kdyby skončil kvůli malicherné tahanici. Nejvíce si přece vážíme těch námi zvolených politiků, kteří jsou schopni udělat krok zpět. A dokáží s odstupem a vědomím kulturního a společenského přesahu problém objektivně a kriticky zhodnotit. Dovedou si připustit, uvědomit své vlastní pochybení a s pokorou upřednostní řešení přínosné pro celek, to je pro nás důstojné a obdivuhodné.

Ivan Baborák, Výtvarník, Chrudim

Martin Profous, Učitel hudby, dirigent, Chrudim

Tomáš Pavlík, Geolog, Chrudim

Roman Fišer, Učitel hudby, Chrudim

Jiří J. Blažek, Lékař, Chrudim

Dušan Ehmig, Pastor a evangelický kazatel, Dvakačovice, okres Chrudim

Tomáš Žídek, Dirigent, zástupce ředitele Konzervatoře Pardubice, chrudimský zastupitel

8 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den—autor fotografie je Luděk Vojtěchovský, ani mne, ani jeho se nikdo z redakce neptal, zda může fotografii zveřejnit. Stejně to bylo i s fotografií mezzosopranistky Dagmar Peckové. O to hůř, že ta její fotografie byla zneužita-a bez jejího vědomí- uveřejněna v předvolbních novinách chrudimského ANO. Dodnes čeká na omluvu. Podivný přístup k novinářské práci……taková příslovečná tečka za tou naší Chrudimskou adventní výzvou.

 2. Ivane, promiň, ale mám za to, že o novinářské práci nevíš vůbec nic… Také proto se nevyjadřuji k tomu, co děláš. Pokud jde o foto, které jsem použil, neb jsi první mezi podepsanými signatáři a jde o Tvoji portrétku, je veřejně přístupné na sociálních sítích. Tím, že jsi ho tam umístil, jsi souhlasil s tím, že ho mohou ostatní sdílet. Proto, než tady začneš zase příště vyšilovat, něco si o tom nastuduj. A kauzu Dagmar Peckové nechme, prosím, žít svým životem a vyčkejme, jak dopadne. Podle mého soukromého názoru se udělal z komára velbloud a Ty jsi mezi těmi, kteří v tom vidí velblouda. Respektuji to, nemohu si ale nevšimnout, že v poslední době protestuješ snad proti všemu, proti čemu se veřejně protestovat dá. Jednou Ti ty výzvy a petice, pod které se podepisuješ, spočítám. Možná to bude o důvod víc, aby ses nad sebou vážně zamyslel a užíval si raději klidu venkova, kde už hezkou řádku let žiješ. Přeji hezký večer Tobě i celé rodině.

 3. To je opravdu slušný blábol…Také proto se nevyjadřuji k tomu, co děláš. Ivane, promiň, ale mám za to, že o novinářské práci nevíš vůbec nic .Podle mého soukromého názoru se udělal z komára velbloud a Ty jsi mezi těmi, kteří v tom vidí velblouda Možná to bude o důvod víc, aby ses nad sebou vážně zamyslel a užíval si raději klidu venkova, kde už hezkou řádku let žiješ. Autor fotografie je Luděk Vojtěchovský já mám od něho povolení foto dát na Fb….ty žádné povolení nemáš..nastuduj si autorská práva… PS a ty výzvy mi spočítej…..to je opravdu komické…stejně jako tvé psychologické rozbory mé osobnosti a následné rady o které fakt nestojím…

 4. Jednou jsi napsal: „Ach jo, tak jo…“ musím se tedy smířit s tím, že se z Tebe stává nerudný stařík z Přestavlk. A o tom fb si to vážně nastuduj, protože nemáš pravdu a seš vedle jak ta jedle. A vůbec – nechci se s Tebou dohadovat, ani ztrácet čas, na to je život příliš krátký. Když si ho chceš zaneřádit emocemi, tak se v tom plácej sám. Mě do toho nezatahuj, ani mě nekomentuj, zkrátka – dělej si revoluci, kde chceš, ne ale na můj účet. Ať Ti to ještě nějaký čas maluje. Adieu a měj se dobře, „kamaráde“.

 5. Zdar a sílu dobří lidé- kamarádky a kamarádi.
  Co se stalo, že z kamarádů jsou dnes „kamarádi“??? Jsou za tím PENÍZE? (kdo má rád peníze, nevyhne se hříchu- prý. *,-) Je toho příčinou JEŠITNOST? (takové to JÁ ho mám většího *,-) sebevědomí). Nebo CO?
  Jóó život je krátkej a tak zde moje VÝZVA – pozvání a né jen adventní:
  Pojďme potkat se, tak jak za starých časů VŠICHNI SPOLU 27. 12. L.P. 2018 o PÁTÉ (17. hodin) v Leťáku.
  Těším se na Vás Ričrd

 6. Richarde, díky za pozvání. Mám také raději osobní setkání a diskuzi než poměřování pinďourů na internetu a osočování druhých na základě zprostředkovaných informací. Jak už jsem napsal – respektuji, že někteří chtějí dělat z komára velblouda, tak ať si ho dělají. Ne ale na můj účet, protože demokracie končí tam, kde zasahuje do práv druhých. Ivanovi by se také nelíbilo, kdybych napsal, že podivně maluje, nebo že si vypůjčil bez dovolení znak jednoho zahraničního výrobce lihovin a namaloval ho v kapličce u Střeleckého parku (je takřka identický). Profesně by ho to totiž poškozovalo stejně jako mě… Jak ho všichni známe, vyskakoval by jak čertík z krabičky, a to jsem neudělal nic jiného, než že jsem mu právě nastavil zrcadlo.

 7. Ivane, Ivánku, nejsem zlej. Jen jsem Ti nastavil zrcadlo, abys viděl, že to, co děláš, může ostatní bolet. Jenže jsi to nepostřehl. Nejspíš proto, že jsi „Jájínek“, ale to už je na Tobě, abys na sobě zapracoval. Přeji Ti krásné Vánoce a požehnaný nový rok 2019.

ZANECHAT ODPOVĚĎ