František Jelínek: KYX Orchestra hrajou „takovej ten špinavej jazz“, inspiraci si berou i v hip hopu či funky

0
1126
František Jelínek. Foto: KYX Orchestra

V sobotu 22. prosince se v Muzeu uskuteční unikátní koncert. Chrudimský KYX Orchestra na něm oslaví 15 let existence a na pódium si pozve atraktivní hosty. Tyhle půlkulatiny si zaslouží nejen oslavu, ale i publicitu. V následujícím rozhovoru si big band, který začínal jazzem a swingem, ale dnes hraje i funky či drum and bass, blíž představíme. Na otázky nám ochotně odpověděl trombonista a lídr bandu František Jelínek.

Pocházíte z Chrudimi. Jak dlouho jste v našem městě žil? A z jakých důvodů jste zamířil jinam?

Trvalý pobyt v Chrudimi mám ještě pořád, ale už pár let žiji v Praze. S nějakými přestávkami od mých 19 let. Ale rodné město mám stále rád, rád se do něj vracím: žije zde rodina, mám tady spoustu kamarádů (i když na pivo chodíme už tak, že spíš jezdí oni do Prahy) a pak je tady pořád i ten KYX. Do matky stověžaté mě to táhlo vždycky, už od dětských let, kdy jsem tam jezdíval s taťkou. Jsem životní extrovert, takže ruch velkoměsta mám nějak nepochopitelně rád. Kdyby nebylo manželky, tak bych se v Praze asi i usadil.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jste kapelníkem KYX Orchestra. Představte prosím stručně tohle hudební těleso… Kolik má členů, jaké je instrumentální obsazení? Na jakou hudbu se zaměřujete?

Nejprve musím říct, že v souvislosti s námi nemáme moc rádi slovo „kapela“. Jsme big band, tudíž nemůžu být kapelníkem, ale řekněme, že vystupuji za band navenek. A rád bych zmínil, že v něm mám svou důležitou „paralelu“, dirigenta Romana Fišera, který řeší zase vše kolem umění: hudbu jako takovou, aranže, dirigování, zkrátka dává bandu hudební tvář. To je jeho umělecká parketa, do které mu nekecám! Moje role je spíš víc organizační, v jistém slova smyslu kreativní: vymýšlím, s jakým hostem budeme hrát, jaký projekt rozjedeme, domlouvám koncerty a podobně.

Jinak KYX je i hudební parta kamarádů, letos slavíme 15 let. Přičemž s některými se známe již 23 let. Byť nás možná víc už bydlí jinde, pořád se považujeme za chrudimský band. A jsme na to hrdí! Dneska nás je myslím 21: máme sekci pěti saxofonů, čtyř trombonů, čtyř trumpet a rytmickou sekci složenou z kytaristy, baskytaristy, dvou pianistů, bubeníka a dvou zpěvaček a taky zmíněného dirigenta. Na sobotním výročním koncertě nás však bude jistě víc. Přijedou i někteří bývalí členové a hosté.

Začínali jsme hraním jazzu a swingu, který jsme znali dlouhé roky ze základní umělecké školy, ale pomalu jsme začali repertoár rozšiřovat o funky skladby. A v posledních letech proplouváme do zčeřených vod electro hudby, takže máme i skladby electroswingové, hrajeme i drum and bass, nebráníme se ani hip hopu. Jak říká náš kytarista Dušan, hrajeme „takovej ten špinavej jazz“.

Máte i vlastní skladby, nebo jste zaměřeni výhradně na převzaté věci? A vydali jste nějaké album?

Hrajeme převážně skladby od jiných interpretů v aranži přizpůsobené pro náš big band. Probíhá to tak, že někdo donese skladbu, která se mu líbí. My o ní demokraticky hlasujeme a pak ji případně necháme napsat pro naše nástrojové obsazení. Před pěti lety jsme vydali první album a před třemi nám vyšel první vinyl: je na něm naše podání skladby Out Of This World od London Elektricity. Byl vydán přímo pod labelem Hospital Records v Londýně! Vinyly jsem tam osobně převzal od dj, producenta a vydavatele Tony Colmana. To bylo něco!

Ale teď trošku stagnujeme, protože je málo času.

KYX Orchestra v akci. Foto: z archivu big bandu

Speciální hosté výročního koncertu: Lenka Dusilová a Champion Sound

Na výročním koncertě KYX Orchestra v chrudimském Muzeu vám k jubileu popřejí a na pódiu se objeví dva speciální hosté: Lenku Dusilovou znají i ti, kdo se o popmusic moc nezajímají, ale kdo se skrývá pod názvem Champion Sound?

Jde o hiphopovou partičku přátel, která je vlastně živou doprovodnou kapelou rapperů nebo b-boys. Pro fanoušky tohoto hudebního stylu jsou dobře známí: pravidelně hrají na Hip Hop Kempu, objevili se několikrát na Votvíráku a možná víc než v Česku vystupují v zahraničí. Takže se opravdu nejedná o neznámé jméno.

Můžete poodhalit, co si přichystala Lenka Dusilová?

Lenka bude mít svůj sólový set a pak možná dojde k drobné hudební kolaboraci s námi.

Jakým argumentem byste zkusil přilákat do Muzea lidi, kteří váš band v životě neslyšeli?

Sobotní koncert, který začne v 19 hodin, je dramaturgicky připravený pro širší publikum. Lenka je multižánrová a zaujme spíš střední a starší generaci, zatímco Champion Sound snad přilákají lidi milující hip hop, tudíž mladší generaci. Takže na své by si měli přijít všichni. Akorát teda nebudeme hrát dechovku. (smích)

Nakonec dvě osobní otázky. Hrál jste dřív v nějakých jiných kapelách? A hrajete někde jinde v současnosti?

Moje hudební začátky jsou spjaty s Tanečním a dechovým orchestrem Základní umělecké školy Chrudim (pod vedením pánů Karla Kincla a Jaroslava Vašíčka), kterému vděčím vlastně za vše. Pak jsem kratší dobu hrál pod Františkem Machem v Big Bandu Chrudim a v Praze jsem chvíli působil v Magnum Jazz Bigbandu. Ale jasnou prioritou je a vždycky byl KYX Orchestra.

Děkuji za rozhovor.

Miloš Pelikán

KYX Orchestra na promo fotografii. Foto: z archivu big bandu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here