Kvůli zabouchnutým dveřím bytu na Palackého třídě přijelo velké hasičské auto a ozbrojené policejní komando

0
6354
Foto: Roman Zahrádka

Redakci Novin Chrudim se přihlásila se svým příběhem paní Petra, která je samoživitelkou, stará se o svoji desetiletou dceru a žije krátce na Palackého třídě v domě, kterému se v Chrudimi přezdívá čínská zeď. A jak už to v tomto období bývá, zabouchla si v předvánočním shonu dveře od bytu a klíče zůstaly uvnitř v zámku, takže si nemohla druhými klíči otevřít. Řešila proto, co s tím. Bylo už po 20. hodině a zůstala s dcerou venku na chodbě.

Známí mi poradili, abych přivolala hasiče, říká žena

„Obvolala jsem několik známých a ti mi poradili, abych požádala o pomoc hasiče. Vytočila jsem tedy linku 150 a operátorka na druhém konci byla velmi ochotná a vstřícná. Chtěla, abych jí podrobně popsala situaci. Zároveň chtěla vědět, jestli není v bytě zapnutý sporák či jiné nebezpečí. Odpověděla jsem, že mám zavřené v kotci dva psy a chvíli na to jsem si vzpomněla, že mám v obýváku na stole zapálený svícen. Operátorka si to nejspíš vyhodnotila jako možné ohrožení a sdělila mi, že okamžitě volá hasiče,“ říká paní Petra.

Nejstarší hasič byl arogantní, pokračuje samoživitelka

„Zhruba po pěti až deseti minutách jsem viděla to dopuštění. K domu se blížilo se zapnutými majáky velké hasičské auto a za ním jelo policejní vozidlo. Nevěřila jsem vlastním očím, co všechno je kvůli zabouchnutým dveřím možné. To už jsme stály s dcerou před domem a viděly, jak hasičské auto zastavilo u kontejnerů, protože se přes zaparkovaná auta dál nedostalo. Z aut poté vyskákali hasiči a policisté se samopaly. Přišlo mi to hloupé – všude rozblikané majáky a zvědaví lidé. Nervy mi jenom hrály. Nevěděla jsem, jak se chovat, a nechápala tak obrovský výjezd. Jenže to už se na mne mezitím obořil nejstarší z hasičů a začal mi vyčítat, že kdyby hořelo, tak se s hasičským autem k domu ani nedostanou. Jako bych za to mohla. A když zjistil, o co ve skutečnosti jde, spustil, že jsem měla zavolat zámečníka. ´Máte správný klíč?´ ptal se. ´A bydlíte tady vůbec? Jaký vztah máte k bytu?´ ptál se dál a byl vcelku arogantní. Potom chtěl vidět můj občanský průkaz, jenže na něm mám ustřižený roh, protože jsem si teprve před pár dny přehlásila trvalé bydliště a čekám na vystavení nového dokladu. A tak mě nařknul, že tady nebydlím a nemám tu co dělat. Bylo mi hrozně. Dceru navíc zadržovali v mezipatře policisté, aby prý nepřekážela. Situaci odlehčili až tři mladší hasiči, z nichž jeden vytáhl planžetu a byt konečně otevřel. Dovnitř se mnou však vstoupil ten nejstarší a byl dál velice nepříjemný. Chtěl po mně ukázat zdroj ohně, tedy svícen, a tak jsem mu ho ukázala. Nakonec spustil, že jsem se měla dopustit vážného přestupku, protože jsem je přivolala neprávem. A když potom ještě dodal, ať se modlím a hasiče v brzké době nepotřebuju, protože by mi stejně nepomohli, tak už jsem si to nemohla nechat jen pro sebe a podala na toho hasiče stížnost. Jsem totiž přesvědčena, že by takový člověk neměl sloužit lidem. Pracovala jsem dlouhé roky ve zdravotnictví – v Chrudimské nemocnici a Domově důchodců v Přelouči, a nikdy bych si něco takového nedovolila, protože bych kvůli tomu musela svoje povolání opustit. Možná, že byl tak naštvaný (myšleno nejstarší hasič) proto, že běžela v televizi nějaká komedie a on se nemohl dívat. Tak ať tuhle práci nedělá, protože služba lidem je o něčem zcela jiném,“,“ pokračuje doslovně paní Petra.

Pochybila prý dispečerka pardubických hasičů

Navštívila proto kvůli tomuto výjezdu ředitele zdejších hasičů Leoše Vávru, který jí měl sdělit, že pochybila dispečerka pardubických hasičů, protože místo zámečníka poslala na místo ozbrojené komando s velkým hasičským vozem. „Připadala jsem si jako zločinec. Poprvé v životě jsem totiž něco potřebovala od hasičů a příště si budu hodně rozmýšlet, jestli jim zavolám,“ uzavírá paní Petra z Palackého třídy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here