Jedenáct hasičů tahalo přes pět hodin ze studny takřka půltunového býka

0
1371
Foto: HZS Pardubického kraje

Do Blížňovic u Hrochova Týnce vyjížděli ve středu 2. ledna ve 12.13 hodin hasiči ze stanic v Chrudimi a Pardubic. Došlo zde totiž k pádu býka do studně. Uvedla to mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Vendula Horáková.

Na místo musel být přivolán autojeřáb

Hasiči museli podle Horákové nejprve odstranit zbytky zvětralého a zchátralého poklopu, kterým byla studna přikryta. Poté byl na místo přivolán jeřáb. Po ustavení techniky se hasiči pokusili býka vytáhnout. Hasiči lezci oblečení do takzvaných suchých obleků se slanili do 15 metrů hluboké studny a snažili se býka o váze 450 kilogramů vytáhnout. Jenže býk se s hasiči. „Jakmile jsme ho uvázali do popruhů a vytáhli zhruba metr nad vodní hladinu studny, býk se vymrštil a kopal kolem sebe až se z popruhů vysvlékl,“ přibližuje náročnost zásahu velitel zásahu Jan Štěrba z HZS Chrudim.

Foto: HZS Pardubického kraje

Veterinář nemohl zvíře uspat, protože by se utopilo

Býk takhle bojoval s hasiči ještě pěkně dlouho. Na místě byl veterinář, který ale nemohl zvíře uspat, protože by se ve studni utopilo. „Býk se nám vymrštil z popruhů celkem čtyřikrát. Nikdo už nedoufal, že ho ze studny vytáhneme. Bylo to náročné jak fyzicky, tak psychicky pro zasahující hasiče ve studni. Studna byla totiž velmi úzká, takže se pracovalo ve stísněných prostorách a býk měl přeci jen čtyři sta padesát kilogramů,“ doplňuje Štěrba.

Pátý pokus o vyproštění býka byl však úspěšný. Zvíře hasiči nakonec vytáhli ze studny pomocí jeřábu. Býk utrpěl pouze odřeniny, které si způsobil pádem do studny. Na záchraně býka pracovalo více než pět hodin 11 profesionálních hasičů.

Foto: HZS Pardubického kraje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here