Stavba nového policejního sídla roste i v zimě. Rekonstruovat starou budovu se nevyplatilo

0
1261
Foto: Kodl Cr

Stavba nového areálu Územního odboru Policie ČR v Chrudimi za 363 milionů korun pokračuje i v zimních měsících, a to s ohledem na termín dokončení, který je stanoven na rok 2020. Pro zdejší policisty to bude znamenat zásadní změnu, neboť je čeká stěhování z budovy na Všehrdově náměstí, kde sídlili desítky uplynulých let, na okraj města do sousedství velké průmyslové zóny Západ.

Objekt využívala i Státní bezpečnost a byl zde rozsáhlý archiv agentů

Policie ČR si tuto variantu vyhodnotila jako výhodnější a upustila od rozsáhlé rekonstrukce areálu z 19. století, který až doposud slouží hlídkovým a dopravním policistům, kriminální službě, vyšetřovatelům, vedení územního odboru a dalšímu personálu. V minulosti tady byla rovněž věznice propojená se sousední budovou soudu a poslední veřejná poprava na dvoře zdejšího areálu se uskutečnila v 50. letech minulého století, kdy zde byl oběšen jeden z odsouzených kolaborantů usvědčený ze spolupráce s německými nacisty. Později, po rekonstrukci v 70. letech, začala republiková policie využívat i sousední menší budovu pro potřeby Obvodního oddělení Policie ČR Chrudim a tehdejší Státní bezpečnosti (StB), a také protější dům, kde sídlili po další rekonstrukci v polovině 80. let dopravní policisté, oddělení dopravních nehod a fungovala zde jídelna pro policisty, které se říkalo Maják. V přízemí hlavní budovy vedle toho fungovali spojaři, personál obsluhující rozsáhlý archiv – mimo jiné i tajných spolupracovníků StB, který byl začátkem roku 1990 z rozkazu tehdejšího ministra vnitra zničen, dále zde byla autodílna včetně parkoviště a venkovní kotce pro služební psy.

Foto: Kodl Cr

Snaha města získat Maják pro strážníky vyšla naprázdno

Ministerstvo vnitra se však začalo později jednotlivých objektů jako nepotřebných zbavovat. Nejprve jednalo s městem o možném prodeji tzv. Majáku, avšak z této transakce sešlo. Radnice chtěla totiž objekt využívat jako sídlo městských strážníků, ale nedokázala se dohodnout na ceně, a tak byl dům nakonec prodán soukromému investorovi, který jej v současnosti přestavuje na bytovku. Posléze bylo z menší do hlavní budovy přestěhováno Obvodní oddělení Policie ČR Chrudim a řada kanceláří v areálu územního odboru tak zůstala nevyužita. Za této situace bylo rozhodnuto zvolit efektivnější řešení, než objekt nákladně rekonstruovat, a postavit zcela nové, modernější sídlo republikové policie. Zvláště, když se podařilo získat pro tento účel evropskou dotaci, která pokryje 85 procent všech vzniklých nákladů. A tak se začalo loni 16. července stavět. Průběh stavebních prací nyní zaznamenal chrudimský fotograf Kodl, který byl na místě v pátek 11. ledna kolem desáté dopoledne.

Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here