Montovaná stavba v Topolské ulici je určena k pronájmu. Žádná další bytovka zde nevyroste

0
522
Vchod do stávající pobočky Městské knihovny Chrudim v Topolské ulici. Foto: Roman Zahrádka

Město se rozhodlo pronajmout zájemcům nebytové prostory čp. 51 v Topolské ulici o výměře 57,87 metrů čtverečních, které až doposud využívala pobočka Městské knihovny Chrudim a zároveň v sousedství kdysi fungovala oblíbená pekárna. Jde přitom o objekt z 80. let, který předchozí vedení radnice zanechalo svým nástupcům ve velmi zanedbaném stavu.

Chystalo se bývalé vedení města propustit zaměstnance knihovny?

Naposledy se o této montované budově jednalo loni v květnu na zastupitelstvu, kde se ji snažilo bývalé vedení města prodat, ale narazilo mezi zastupiteli na odpor. Stejně tak i na nesouhlas zdejších obyvatel, kteří přišli proti tomuto záměru na schůzi protestovat. Oběma stranám se totiž nelíbilo, že by se město zbavilo strategického pozemku uprostřed hustě obydlené bytové zástavby, která se už teď potýká s výrazným nedostatkem parkovacích míst. Podle plánů dřívější radnice zde měl vyrůst další bytový dům s občanskou vybaveností, který měl sice disponovat vlastními parkovacími místy, jak ale praxe ukazuje, tato místa zdaleka nedostačují potřebám obyvatel nových bytovek. Tehdejší opozice se proto s občany shodla na tom, že je zamýšlený krok prodeje nekoncepční. Zvláště za situace, kdy město nemělo připraveno náhradní řešení pro zaměstnance pobočky zdejší knihovny, které by jinak bylo nuceno propustit. Proto dostal tehdejší místostarosta Jan Čechlovský (ODS) od kolegů v zastupitelstvu za úkol připravit pro oblíbenou knihovnu náhradní řešení.

Podle záměru tvůrců sídliště bytových domů v Topolské ulici měl montovaný dům později ustoupit rozšířenému parkovišti v souladu s potřebami místních motoristů. Alespoň to tvrdí pamětníci těchto jednání. Foto: Roman Zahrádka

Tipuje někdo z města developerům lokality pro výstavbu?

„Jestliže tady vyroste dům s dvaceti až třiceti byty, vygeneruje nejméně dalších 60 parkovacích míst,“ upozornil jeden z občanů, jenž se angažuje proti nově vznikající výstavbě pod Kopanicí, a který přišel loni v květnu podpořit na schůzi také spoluobčany z Topolské ulice. Právě v souvislosti s posledně zmíněnou výstavbou padly na schůzi pochybnosti, že jde v případě nebytových prostor v Topolské ulici o předem připravenou transakci ve prospěch některého z developerů. Hovořilo se dokonce o tom, že má někdo z vysokých městských úředníků pro developery lokality, jako v Topolské ulici, tipovat a postarat se o to, aby byly v územním plánu města určeny k bytové výstavbě. Po vcelku dlouhé rozpravě záměr prodeje pozemku mezi zastupiteli nakonec neuspěl. Bylo současně poukázáno na to, že uvedený prostor autoři zdejšího sídliště plánovali proměnit časem v rozšířené parkování s další výjezdovou cestou na hlavní komunikaci, jakmile to bude zapotřebí. V současnosti žije v lokalitě 220 domácností, v sousedství vyrostly dva velké supermarkety a spousta rodin si zde pořídila nové automobily, které nemají kde zaparkovat. Lidé jsou proto často nuceni parkovat na chodnících, což znemožňuje v Topolské ulici zásah hasičů nebo záchranářů. Z tohoto pohledu se tedy jeví pronájem zmíněných prostor jako prozatímní řešení.

Ještě před pár lety bylo na tuto nákladovou rampu objektu v Topolské ulici dováženo pečivo a další potravinářské zboží. Provozovnu však zlikvidovala konkurence sousedních supermarketů. Foto: Roman Zahrádka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here