Drama z válkou pustošeného Sarajeva v Městském kině Chrudim

0
510

Chrudimský filmový klub nabídne ve čtvrtek 24. ledna nejen svým členům drsné válečné drama „… a dělo bylo ještě žhavé“. Jde o vzácnou možnost vidět na plátně jeden z vynikajících balkánských snímků, které sice jsou v tuzemské distribuci, ale kina je hrají jen sporadicky. Vstupenky lze pořídit online na stránkách www.kinochrudim.cz či přímo na pokladně. Držitel klubového průkazu zaplatí 70 a ostatní návštěvníci 110 korun. Promítá se od 20 hodin.

Předčasná cesta chlapce do krutého světa dospělých

Sarajevo 1994. Z okolních kopců na město denně dopadají dělostřelecké granáty vypálené bosenskými Srby. Jeden z nich zasáhne panelový dům a zabije rodiče malého srbského chlapce. Ten utrpí šok a přestane mluvit. Ve zdemolovaném bytě jej najde sousedka a postará se o něj jako o vlastního. Chlapec ale neustále utíká do zdevastovaného bytu. Když ho odtud vyžene skupina rabujících „obránců“, toulá se ulicemi ostřelovaného Sarajeva. Potká bývalého spolužáka a učí se od něj, jak přežít v drsném prostředí. Dostává se tak předčasně do světa dospělých plného násilí, strachu, alkoholu a kriminality.

O lidskosti a šílených výzvách, které se jí staví do cesty

Kvalitní snímek natočený v koprodukci Srbska a Bosny a Hercegoviny se dočkal jen minimální pozornosti novinářů. I proto zveřejňujeme část rozhovoru s jeho režisérem Slobodanem Skerlićem, který pořídil Jiří Fiala, dramaturg společnosti Balkanfilm.

Film vznikl podle stejnojmenného románu Vladimira Kecmanoviće, který dodnes vyvolává mnohé kontroverze. Proč jste si vybral právě tuto předlohu?

„Byl to návrh producenta. Předložil mi příběh o traumatizovaném chlapci, který zůstal bez nikoho a ničeho. Péči o něj převzala sousedka, čímž se, svým způsobem, stala jeho náhradní matkou. Shledal jsem jej vzrušujícím. Když jsem se zabýval tím dynamickým vztahem, zjistil jsem, že se mohu vyslovit přesně k těm tématům, která mne znepokojovala: ke vztahu mezi identitou a lidskostí, k dopadu traumatu na tento vztah, odhalit válku jako půdu pro vznik zločinců a podfukářů…“

Váš film se dočkal dobrého přijetí na několika festivalech, kde získal několik prestižních ocenění. S jakými reakcemi jste se setkal v Srbsku a v Bosně?

„Film byl dobře přijat publikem v Srbsku i v Bosně. Některé negativní reakce pocházely zejména od lidí, kteří ho ani neviděli, ale posuzovali ho na základě Kecmanovićovy nacionalistické pověsti.“

Myslíte, že je poselství filmu natolik univerzální, aby zaujal i publikum, které o válce v Bosně mnoho neví?

„Tento snímek není o etnické příslušnosti, ani není rekonstrukcí událostí během obléhání Sarajeva. Je to film o lidskosti, o výzvách, které se staví před ni, o válce jako o druhu šílenství, které je pramenem těchto výzev. Pro pochopení filmu není potřebná znalost historie, zeměpisu, politiky… A tak věřím, že se českému publiku bude líbit.“

Video: Balkan Film
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here