V chrudimském gymnáziu se uskuteční další LiStOVáNí

0
1234

Gymnázium Josefa Ressela pokračuje i letos v LiStOVáNí. Jde o dlouhodobý cyklus scénických čtení, do něhož jsou zapojena města po celé republice. V úterý 29. ledna začne v 17.30 hodin v chrudimském gymnáziu četba z prózy Svatá Barbora. Vstupenky na neobvyklé představení lze zakoupit přímo na místě.

Nekonečný labyrint a neobjasněné tajemství

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o tzv. kuřimské, nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den.

Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí naskytne možná varianta, která je následně popřena. Každá nalezená odpověď pokládá další otázky… Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu. A když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?

Upozorňovat na knižní novinky formou divadelního představení

Projekt LiStOVáNí má za cíl představovat každý měsíc zajímavé aktuální knihy, které se objevují na trhu. Vybraní autoři a jejich dílo či přímo konkrétní kniha jsou pak před diváky interpretováni v podobě scénického čtení. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se tak v dnešním „počítačovém“ světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první: ke knize. Není to nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, nýbrž o „dýchající“ představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem.

Projekt se rozvíjí na pěti stálých scénách v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě a Bratislavě. Průměrně je uvedeno až 10 premiér ročně pro dospělé, mládež i děti. Celkem se LiStOVáNí ročně dostane až do 80 měst, v nichž se odehraje téměř 300 představení

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Baruška Málková
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here