Co způsobuje trhliny na budově Muzea? Kraj na to nechal zpracovat znalecký posudek

0
457
Dřevěné bednění obehnané kolem Regionálního muzea by mělo ihned po opravě fasády odsud zmizet. Foto: Kodl Cr

Pardubický kraj nechal obstavět dřevěným bedněním křídlo chrudimského Muzea, které si od města dlouhodobě pronajímá za účelem provozování Regionálního muzea. Důvodem tohoto opatření jsou praskliny na budově a padající omítka, jež ohrožuje kolemjdoucí chodce.

Starostu čeká jednání s náměstkem hejtmana Línkem

Zatím se ale neví, co praskliny způsobuje – zda otřesy vzniklé projíždějícími vozidly po zpomalovacích schodech v Široké ulici, nebo jiná příčina, jako například praskající jílové podloží zapříčiněné poklesem hladiny spodních vod. Více by měl prozradit znalecký posudek, který nechal kraj zpracovat a s nímž by chtěl starostu města Františka Pilného (nezávislý za ANO 2011) v nejbližších dnech seznámit při návštěvě Chrudimi náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Kraj navrhuje opravu v roce 2024, město o tři roky dříve

Dalším bodem tohoto jednání bude termín opravy pronajatého křídla Muzea, kterou podle uzavřené nájemní smlouvy musí provést na své náklady Pardubický kraj oplátkou za symbolicky nízké nájemné od města. Už dopředu je však zřejmé, že půjde o finančně velmi náročnou investici. Možná i proto kraj původně navrhoval její realizaci až v roce 2024, s čímž ale starosta nesouhlasí. „Někdo na sociálních sítích vtipně poznamenal, že to teď u Muzea vypadá jako v Praze za normalizace, kdy bylo prakticky celé historické centrum tehdejšího hlavního města obehnáno bedněním, a mně nezbývá než s tím souhlasit. Proto se budu snažit s vedením kraje, ať už s Romanem Línkem nebo hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD), který si též naplánoval návštěvu našeho města, dohodnout na dřívějším termínu rekonstrukce této části Muzea. Ve vedení radnice jsme se shodli na roku 2021 jako na nejzazším možném termínu opravy. Je totiž nutné vzít v úvahu, že byla městská část budovy Muzea nákladně zrekonstruována teprve nedávno a že by jí bednění kolem pronajaté části historického objektu rozhodně nedělalo dobrou reklamu,“ říká starosta města František Pilný.

Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr
Foto: Kodl Cr
Praskliny na pronajaté části budovy Muzea. Foto: Kodl Cr
Praskliny na budově Muzea zblízka. Foto: Kodl Cr
Padající omítka ohrožuje kolemjdoucí chodce. Foto: Kodl Cr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here