Město už jedná o podobě smlouvy na výstavbu parkoviště před hotelem Bohemia. Komplikací jsou však archeologové

0
505
Foto: Roman Zahrádka

Vedení města jedná nyní s majitelem hotelu Bohemia o podobě návrhu smlouvy, na základě které by mělo dojít před hotelem k výstavbě dvoupodlažního parkoviště. Dojednávají se i podmínky financování této společné stavby. Záležitost ale významně komplikují archeologové, kteří se domáhají toho, aby nález před hotelem, který považují za židovskou rituální lázeň z 16. století, byl prohlášen za kulturní památku. Tvrdí přitom, že tak stará mikve se jinde v Evropě ještě nenašla a chtějí, aby zůstala na svém místě.

Chrudim nebyla v minulosti k Židům příznivě nakloněna

O věci tedy rozhoduje ministerstvo kultury, které však od roku 2015 nezaujalo k tomuto problému zatím žádný postoj. Jednak proto, že se minulé vedení města proti tomu, že jde o rituální lázeň, ohradilo, a zároveň také proto, že o tomtéž pochybují i někteří odborníci. Zvláště kvůli tomu, že Chrudim nebyla v minulosti k židovskému obyvatelstvu příznivě příliš nakloněna a v uvedeném období, do kterého nález dvoudílné očistné nádrže spadá, tu nikdo z Židů nevlastnil nemovitost. Alespoň o tom neexistuje hodnověrný důkaz.

„Rozhodně čekat nebudeme,“ upozorňuje starosta města

Starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011) nechce však čekat na to, až se odborníci mezi sebou domluví, protože to může trvat několik dalších let. „Rozhodně čekat nebudeme a tlačíme na to, aby se záležitost nezdržovala,“ říká starosta Pilný. „Navrhujeme nález zasypat hlínou a ponechat ho v neporušeném stavu příštím generacím. Druhou možností je dát ho pod sklo, nebo jej přestěhovat stranou stavby,“ vyjmenoval na setkání s občany starosta všechny možnosti, jak naložit s nálezem archeologů tak, aby nezdržoval dlouho očekávanou stavbu v centru města.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here