Pavel Štěpánek: proč přišli Stalin s Gottwaldem o čestné občanství v Chrudimi

0
822
Pavel Štěpánek. Foto: z archivu Pavla Štěpánka

Na pondělním zasedání zastupitelstva města Chrudim přišli Piráti s návrhem odebrat čestné občanství Josifu Vissarionovičovi Stalinovi a Klementu Gottwaldovi. Jeho iniciátorem je místostarosta města Pavel Štěpánek. Proti přijetí usnesení hlasovali oba dva zástupci KSČM a dva zastupitelé za ODS. Někteří zastupitelé opustili sál. Návrh byl přijat šestnácti hlasy.

„K tomuto návrhu měla své připomínky především ODS. Argumentovala, že chceme měnit historii. To my ale nechceme. Oba pánové zůstanou zapsáni v knize čestných občanů, pouze s poznámkou, že jim bylo čestné občanství v letošním roce odebráno. Je potřeba se s minulostí vypořádat, podobně jako v Německu, kde odebrali čestná občanství nacistickým zločincům již v padesátých letech,“ podotýká Štěpánek a dodává: „Návrh je přímou reakcí na záměr vytvořit vývěsku se jmény čestných občanů Chrudimi. Neumím si představit, že bychom měli tato jména napsaná na zlatých destičkách v pantheonu chrudimského Muzea.“

Důvodů, které Piráty vedly k předložení návrhu, je hned několik. Josif Vissarionovič Stalin byl jeden z nejkrvavějších diktátorů všech dob a nejen díky velkým čistkám a hladomoru na Ukrajině má na svědomí miliony lidských životů. Klement Gottwald nese také přímou odpovědnost za smrt mnoha lidí, mj. Milady Horákové, a je symbolem vykonstruovaných procesů 50. let. „Historie prokázala, že oba mají na svých rukou krev, a my nevidíme důvod, aby jim nebylo toto čestné uznání odebráno, i když si to tehdejší doba vyžadovala,” zdůrazňuje Štěpánek.

Chrudim není jediným městem, kde k odebrání čestného občanství došlo. V minulých letech tak učinili v Domažlicích, Písku, Plzni či ve Zlíně. Udělování i odnímání čestných občanství je podle zákona o obcích výlučnou pravomocí zastupitelstva v samostatné působnosti. „Jde o vesměs symbolický akt, podobný tomu, když se v minulosti odstraňovaly sochy komunistických pohlavářů a přejmenovávaly se ulice a náměstí,” uzavírá místostarosta Chrudimi.

Martin Saifrt, vedoucí mediálního odboru Pirátů pro Pardubický kraj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here