Spolek Zlatá Pecka nedodržel lhůtu k registraci, kterou mu dalo město. Starosta je ochoten ještě chvíli počkat

0
782
Občané se při setkáních se starostou města zajímali o financování uplynulých dvou ročníků hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim. Jak se ale ukázalo, město nemůže tyto údaje nyní zveřejnit, protože podepsalo s Dagmar Peckovou smlouvu, kde se k tomu v minulém volebním období zavázalo. Právníci teď zkoumají, zda to bylo v pořádku s ohledem na to, že šlo o nakládání s veřejnými prostředky. Radnice tedy alespoň zveřejnila částku, na kolik vyšla městskou pokladnu pamětní deska v Klášterních zahradách. Stála prý rovných 100 tisíc korun. Foto: Roman Zahrádka

Zastupitel Jiří Hradec (Koalice pro Chrudim) se na veřejném zasedání městského zastupitelstva zajímal o to, v jaké fázi jsou přípravy hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim, jehož hlavní protagonistkou je operní pěvkyně Dagmar Pecková. Akci totiž nově zaštiťuje Spolek Zlatá Pecka, který však nedodržel lhůtu, v níž měl do 15. února vedení radnice doložit svoji registraci, která je nezbytnou podmínkou k uzavírání jakýchkoliv smluvních vztahů s kterýmkoliv městem, tedy i s Chrudimí.

Požadavek na stejnou dotaci za méně akcí v Chrudimi

„Naposledy mě navštívil 10. února za uvedený spolek Petr Drahoš, který přinesl návrh memoranda a plán akcí, jenž předpokládá výraznou změnu v tomto systému. To znamená, že se má festival konat i v jiných městech a nikoli jen v Chrudimi jako v uplynulých dvou ročnících, přičemž po nás spolek požaduje stejnou částku jako loni – tedy půl milionu korun. Posoudíme to a budeme trvat na tom, aby uvedené peníze, které nepůjdou do Chrudimské besedy, byly použity jen na akce, jež se konají přímo v Chrudimi. Rádi bychom také dali spolku větší prostor k tomu, aby se u nás realizoval, a proto jsem slevil z původního požadavku na jeho registraci do 15. února,“ odpověděl Hradcovi starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

Bezplatný pronájem prostor platí jen pro někoho?

Jak dodal, ve spolku se angažují i někteří zastupitelé města a nepřímo označil za jednoho z nich svého předchůdce Petra Řezníčka (SNK ED). Pro pořádek připomeňme, že Spolek Zlatá Pecka požaduje po městu vedle půlmilionové dotace také bezplatné pronájmy prostor, v nichž se mají akce festivalu konat. Řádově se přitom může jednat v součtu o desetitisíce až statisíce korun, které by za normálních okolností plynuly do městské pokladny. Upozornil na to na předchozím setkání občanů se starostou člen kulturní komise města a kapelník Retro Bandu Chrudim František Mach, podle kterého je to precedent, na jehož základě by mohli o takovou úlevu žádat všichni. „Jsme rádi za Spolkový dům, kde koncertujeme, a máme vždy vyprodáno. Když ale požadujeme větší prostory v Divadle Karla Pippicha, chce po nás město zaplatit nejméně deset tisíc korun za pronájem, což si nemůžeme dovolit. Nemám nic proti festivalu Zlatá Pecka Chrudim, ale pravidla by měla být pro všechny stejná. Zvláště, když jsou tu domácí spolky, jako my, které dělají kulturu pro naše spoluobčany ve svém volném čase a zdarma,“ říká kapelník oblíbeného chrudimského bandu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here