Chrudim už chystá změnu územního plánu. Ráda by měla ve městě místo praporu vojenský pluk

0
1402
Foto: Pixabay.com

43. výsadkový mechanizovaný prapor v Chrudimi se podle záměrů Armády ČR rozroste z praporu na pluk. Radnice už proto začala připravovat změnu územního plánu, který má vojákům umožnit rozšíření areálu stávajících kasáren v ulici Obce Ležáků pro potřeby početnějšího vojska ve městě. Potvrdil to starosta města František Pilný (nezávislý za ANO 2011).

Radnice umožní rozšíření kasáren na šířku i do hloubky

„Mám velký zájem na tom, aby v Chrudimi vznikl z praporu pluk,“ říká starosta Pilný. Jak dodává, změna územního plánu umožní nyní armádě rozšířit kasárna jak do šířky ve směru na Slatiňany, tak i do hloubky směrem na Podhůru. Samotné město zde přitom žádnými svými pozemky nedisponuje. Většinu z nich totiž vlastní katolická církev a vedle ní také soukromníci, a Armáda ČR s nimi bude muset o odprodeji pozemků vyjednávat. Ostatně, vojsko už začalo s výkupem pozemků v prostoru pod letištěm, kde úspěšně získalo potřebnou plochu mezi letištěm a chrudimským aeroclubem pro rozšíření vojenského výcviku. Nyní tedy zbývá ještě rozšířit kapacitu zázemí v kasárnách, jež potřebám pluku zatím nedostačují.

Vojenský pluk může čítat maximálně tři tisíce vojáků

Kolik tedy bude vojáků v Chrudimi? To se zatím neví. Odborná literatura uvádí, že v případě praporu, který nyní působí ve městě, čítá plný početní stav v závislosti na době a zemi sílu 300 až 1500 mužů. Pokud jde o pluk, může se jeho početní stav vyšplhat na dva až tři tisíce vojáků. Pro Chrudim by to znamenalo především větší kupní sílu a oživení zdejšího obchodu, rozšířenou nabídku pracovních míst, zvýšenou poptávku po bytech, ale i větší nároky na město, pokud jde o umístění většího počtu dětí v jeslích, mateřských a základních školách či další související infrastrukturu. A přestože je současné vedení města připraveno vojsku v jeho záměrech maximálně pomoci, připomeňme si, že tomu tak v Chrudimi pokaždé nebylo. Například v polovině 90. let se tehdy nově vznikající politické hnutí Chrudimská volba, jehož nejvýraznějšími představiteli v počátcích byli Luboš Jelínek, Pavel Pavlíček nebo Ivan Baborák, zasazovalo veřejnými protesty o úplné zrušení kasáren v Chrudimi. Na tento záměr však Volba nikdy nedosáhla, a to ani v době, kdy byla součástí radniční koalice. Každé vedení radnice si totiž dobře uvědomovalo a uvědomuje, že vojáky v Chrudimi minimálně z ekonomických důvodů potřebuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here