Chrudim chce postavit v Topolské ulici novou pobočku městské knihovny. Podle některých je to rozmařilost

0
1289
Ilustrační foto: Pixabay.com

Z posledního setkání starosty města Františka Pilného (nezávislý za ANO 2011) s občany v Galerii v Muzeu vyplynulo, že se současné vedení radnice chystá převzít projekt bývalé radniční koalice, jež naplánovala výstavbu nové pobočky městské knihovny v Topolské ulici a zároveň zbourání té staré pro potřeby výstavby dalšího bytového domu v sídlišti. Avšak s tím rozdílem, že namísto uvedené bytovky hodlá v těchto místech rozsířit nedostatečné parkovací kapacity, na které si zdejší občané dlouhodobě stěžují.

Zadání pro městského architekta za 180 tisíc korun

Nová knihovna by měla vzniknout na volném prostranství mezi restaurací Bowling bar Stromovka a bývalou masnou, kde v současnosti působí firma Print. Zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení získal přitom v těchto dnech od šéfa Odboru územního plánu a regionálního rozvoje MěÚ Chrudim Petra Kopeckého městský architekt Marek Janatka, který za ni vyinkasuje z městské pokladny rovných 180 tisíc korun. Podle zastupitele Petra Řezníčka (SNK ED), který na setkání s občany rovněž přišel, by mělo jít o lehkou stavbu, která by měla sloužit účelům městské knihovny a zároveň jako prostor pro společenské akce v dané lokalitě. Stejně tak mají být prostory využívány jako volební místnost místo nedaleké hasičské zbrojnice.

Jsou projekty předchozího vedení města předražené a neefektivní?

Podle některých občanů, kteří dorazili na schůzku se starostou, jde však jen o další rozmařilost, která v tuto chvíli není zapotřebí. „Do městské knihovny v centru města to odsud není nikterak daleko. Když tam dokážou dojít moji rodiče, kteří jsou oba v penzi, a stejně tak i někteří další, kteří mají v Chrudimi zdarma MHD, tak nač utrácet další miliony. A když už tedy chceme mít pobočku v Topolské ulici, tak se dá pro tyto potřeby pronajmout vhodnější místo v některém z okolních domů. Stejně tak mi přijde zbytečné stavět další společenské prostory, když máme Muzeum s Měšťanskou besedou, vinárnou a Velkým sálem, dále Spolkový dům, Divadlo Karla Pippicha s dvěma scénami, Muzeum barokních soch, Klášterní zahrady, letní kino, sportovní halu nebo zimní stadion, kde všude se dají společenské akce pořádat. Přijde mi opravdu přitažené za vlasy, že bychom měli platit za výstavbu a celoroční provoz dalšího takového zařízení v Topolské ulici, když nemáme peníze na daleko potřebnější věci, jakými jsou například nevyhovující kanalizace v místních částech města za desítky milionů korun, dosud nevyřešená záplavová oblast v sídlišti Na Šancích nebo rozbité chodníky ve městě, a není revitalizováno ani letní kino. Jsem toho názoru, že by současné vedení města nemělo slepě přejímat všechny projekty svých předchůdců, jen některé, protože jsou v mnoha případech předražené a neefektivní, jejich potřeba není akutní, a dají se řešit mnohem operativněji, rychleji a s vynaložením mnohem menších nákladů, než v tomto případě,“ argumentovala žena, které si nepřeje být jmenována, avšak její totožnost má redakce novin k dispozici.

My jen připomeňme, že je fungování poboček Městské knihovny Chrudim v Topolské ulici a v sídlišti U Stadionu oblíbené zejména mezi staršími spoluobčany, kterým se nechce docházet až do centrální knihovny ve Filištínské ulici. Možná by však stálo za úvahu zvážit, zda by pro městskou pokladnu nebylo hospodárnější hledat v Topolské ulici levnější variantu pronájmu, než se pouštět do nákladné stavby, která bude potřebovat pravidelnou údržbu a finance na zabezpečení svého provozu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here