Když selže dialog a nastupuje krajní řešení. A je jedno, jestli v Praze nebo v Chrudimi

0
1306
Foto: Pixabay.com

Média řeší vyhazov Václava Klause mladšího z ODS a je proto třeba připomenout, že si podobné stigma nese po řadu let i chrudimská ODS. Ta se svého času rozhodla na základě lobbistických schůzek „U Modré hvězdy“ a rozdílných názorů uvnitř místní buňky zbavit části svých členů, které neformálně vedl tehdejší ředitel Gymnázia Josefa Ressela Eduard Beránek, jeden z vážných aspirantů na funkci starosty města, a v podstatě tím rozdělila místní organizaci strany na dvě party. Učinila to tenkrát jednoduše – nejprve organizaci rozpustila, aby ji hned vzápětí zase založila a vzala nazpět po dohodě s tehdejším stranickým vedením Mirka Topolánka jen „vyvolené“ se shodným názorem na chod města.

Co to přineslo? Především spoustu emocí, některé personální čistky na radnici (například okamžitou výměnu tajemníka Aleše Korejtka za Františka Chmelíka) a vznik nové politické konkurence (Svobodní jsou dnes součástí volební koalice Chrudimáci). Místní ODS, zvyklá v Chrudimi vládnout nepřetržitě od roku 1990, se sice zpočátku Svobodným vysmívala, ale dnes? Role obou rivalů se obrátila – ODS vedená Janem Čechlovským se už podruhé ocitla v opozici a Svobodní mají svého místostarostu Petra Lichtenberga.

Osobně jsem od začátku vnímal intelektuální převahu Václava Klause mladšího nad zbytkem politických špiček v ODS a byla jen otázka času, kdy se dostanou do názorového střetu. Řešit jej však vyhazovem byla stejná politická chyba jako kdysi v Chrudimi, protože selhal dialog a na místo něj bylo použito nejkrajnější řešení. Dovolím si proto na příkladu Chrudimi tvrdit, že si Fiala, Stanjura a spol. „polepšili“ jen dočasně, a to do té doby, než z Václava Klause mladšího vyroste jejich konkurent, přestože to tak vůbec nechtěl. „Lidstvo je řetěz; pohněte jedním článkem, a otřese se celý,“ napsal český spisovatel, publicista a novinář Ivan Olbracht, a nezbývá mi, než s ním souhlasit. Nelze totiž nevidět pohyb významného „článku“ řetězu, který může jednou otřást celou ODS. Otázkou teď zůstává, kdy k tomu dojde a kdy se role obou táborů obrátí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here